Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Cüneyt Ülsever: Belli ki iktidar kötü panikledi!

Cüneyt ÜLSEVER

HATALI davranan kişi veya kurumdan beklenen, hatasını düzeltmesidir. Ancak, kendisini çaresiz hisseden insanoğlu; toplum önünde bir ayıbı ortaya çıkınca bazen paniğe kapılır ve ayıbında ısrar eder. Hatta hiddetlenir; bağırır, çağırır!

Aklı sıra ayıbını örtbas etmektedir! Bilmez ki, böyle davranınca hatalı olduğu konu daha da fazla sırıtır.

Hükümet; iktidar ortağı milletvekillerinin dahi sahiplenmediği; affın mucidi hanımefendinin bile reddettiği; kamu vicdanını isyanlara sürükleyen; Cumhurbaşkanı'nın haklı gerekçelerle veto ettiği af yasasını aynen Meclis'e getirecekmiş.

Bakın, bu ülkenin Başbakanı'nın gerekçesine: ‘‘Af yasasını Sayın Sezer'e tekrar sunmanın sosyal açıdan uygun olacağı sonucuna vardık!’’

Üç ortak, Cumhurbaşkanı'nın 6 sayfalık hukuki gerekçelerine bir satırla dahi cevap veremiyorlar; kendilerinin uydurdukları umut kapısına sığınıyorlar.

Ecevit'in yukarıdaki sözleri hukuk devletinin ayaklar altına alınışının bilmem kaçıncı örneğidir.

* * *

Ben aynı panikleme psikolojisini İçişleri Bakanı'nda da görüyorum. İki ay önce bir kahraman edası ile banka soygunlarının üzerine giden Sadettin Tantan, işin ucu siyasilere ulaşınca gerilemek, topluma verdiği sözleri yutmak zorunda kaldı. Şimdi bu eksiğini örtbas etmek , hatta unutturmak için ‘‘Çevik Kuvet'in isyanında düğmeye basan var’’ diyor. Hatta kafa tutuyor:

- Eylem yapanları asla unutmayacağım.

Tantan'ın banka soygunlarının ucu bürokrat ve siyasilere dayandığında nasıl gerilediğini de biz asla unutmayacağız.

Çevik Kuvet'in isyanını yorumlayan çıkışı Tantan'ı kurtarmadığı gibi, daha beter çıkmaza sokuyor. Sadettin Tantan'a sormazlar mı: ‘‘Eğer Meclis'teki emniyet kökenli milletvekilleri bu isyana önayak olmuşlarsa kimdir bunlar?’’

Üstelik, bu durum gerçek ise nasıl oluyor da onların sözü; İçişleri Bakanı'ndan daha fazla dinleniyor. İddia edildiği gibi polisin içinde yabancı parmaklar var ise koskoca emniyet bunu nasıl önceden istihbarat edemedi?

Tantan bu çıkışları ile bir eksiğini kapamıyor; üstüne üstlük emrindeki güçler üzerinde hiçbir otoritesi olmadığını ikrar ediyor.

* * *

İktidar bu ülkenin gördüğü en aciz hükümetlerden birisi. Her geçen gün bu tutumu daha beter sırıtıyor. İktidarda kriz yönetimi ile baş edecek erk de yok.

İçine düştüğü panik her geçen gün bataklıkta daha beter batmasına neden oluyor.

Af konusunda iki arada bir deredeler!

O kadar çok irtifa kaybettiler ki, daha iki ay önce hükümete yağlar, ballar düzen; ‘‘Bu hükümet sayesinde önümüzdeki 10 yılı görüyoruz!’’ diyen TÜSİAD bile karşılarına geçti.

Şimdi hükümetin tek umudu; bütün hukuk teamüllerini hiçe sayarak, dışarıya salmaya çalışacağı katil, hırsız, ırz düşmanı, sahtekar yakınlarının sempatisini kazanmak!

* * *

Sayın milletvekilleri! Bu af yasası tekrar önünüze geldiğinde, bu kadar vaveyladan sonra, tekrar aynen yasalaşmasına asla göz yummayınız.

Sonra, sokağa dahi çıkamazsınız!

Bırakın, kader mahkûmlarına(!) gerekli cevabı Ecevit Ailesi versin!

X