Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Cüneyt Ülsever: 57. Hükümet'i destekliyorum

Cüneyt ÜLSEVER

57. Hükümet'in dış politikada göstermekte olduğu tutarsızlık ne kadar canımı sıkıyorsa da, ben bu hükümeti almaya çalıştığı ekonomik tedbirlerde destekliyorum.

Ankara'da yüz binlerin yürüyüş yaptığı, köşe yazarlarının çoğunun hükümete ‘‘Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu’’ diye yüklendikleri bir ortamda hükümetin ekonomi alanında gösterdiği kararlılığa, geniş kitlelerce benimsenmese dahi, ben destek veriyorum.

Hatta bu hükümet, iki ortağının eski icraatlerı nedeni ile, haklı olarak, tutarsızlıkla suçlansa bile, onlar yeni sözlerinden dönmedikçe, bu desteği sürdüreceğim.

* * *

Bence hükümete yapılan en büyük haksızlık açıklanan ekonomik paket ile memura verilen zammın tersine Robin Hood hareketi olduğunun iddia edilmesidir. Memura verilen zammı yeterli gördüğüm yok, ancak Türkiye'nin içinde bulunduğu rant ekonomisi daha fazlasına müsaade etmiyor. Üstelik, özel sektör zamlarının da, medyada konuşulmasa dahi, bu seviyelerde olduğunu hepimiz biliyoruz. Özel sektörün işten çıkarmalara devam ettiği de, yine medyada fazla yer bulmasa da, ayrı bir gerçek! Esnafın kan ağladığını görmemek ise, ancak iyi niyetle, onların yeteri kadar seslerini duyuramamalarına bağlanabilir.

Hükümetin ekonomik paketi başarılı olursa piyasaya bir nebze olsun canlılık getirecek, iş sahalarını düzenleyecek, hiç olmazsa istihdamda kanamayı durduracak tedbirleri içeriyor. Maalesef bir gerçek olarak memura verilen ile müteşebbise verilenin ekonomik dışsallığı eşit değil. Bu kesimlerin kullandıkları paraların ekonomik çarpanları farklı.

Mali milattan geri dönülmesini eleştirenler haklı. Bir garabet olarak TC hükümeti kayıt dışı paraya cevaz veren bir tedbir alıyor. Herhalde, TBMM dünyada kayıt dışı para lehine karar alan ilk Meclis olacak! Ancak, eleştirilmesi gereken, bugün Ecevit-Yılmaz ikilisinin düzeltmeye çalıştığı, Yılmaz-Ecevit ikilisinin Türkiye ekonomisini tanımayan ilk kararlarıdır. Bugünkü hali ile rant ekonomisi ve onun tabi uzantısı olan kayıt dışı ekonomi ile ayakta duran tabloya verilecek ilk ilaç, tıpkı eroin bağımlısı hastaya ilk ağızda eroin vermek gibi, alışık olduğu parayı, kayıt dışı da olsa, hatta kara da olsa iade etmektir.

Bu ülke yapısal değişimler ile kabuk değiştirmedikçe kayıt dışına da, kara paraya da muhtaç yaşamaya devam edeceğiz.

Ben de hükümeti, konjoktürel tedbirleri nedeni ile değil, yapısal tedbirler almaya niyetli gördüğüm için destekliyorum.

* * *

Çalışan/emekli oranının devamlı düştüğü bir dünyada emekli yaşının bir anlamı olmadığını hepimizin kavraması gerekiyor. Gelin, hep beraber 40 yıl sonra emekli olmuş, ancak birçok emekli gibi hálá çalışmaya mecbur okurum Sayın Vural Topkaya'ya kulak verelim:

‘‘Emekli yaşının hiçbir önemi yoktur. Aslolan emekli olanın artık çalışmadan yaşayabilmesidir. Mezarda emeklilikmiş! Biz zaten mezarda emekli oluyoruz....demogog ve herkesi aptal zanneden işçi liderleri....emeklilik yaşını indirip kendi adamlarına yer açan liderler bu uygulamayı yapıp SSK'yı öldürürken neredeydiniz? Kıyak emeklilik kanunu çıkarıp SSK'yı perişan ederlerken neredeydiniz?’’

Çalışanın değil, bizzat emeklinin kendi kendisini finanse ettiği bir sisteme geçmeden ‘‘gariban emeklili’’ kavramının sona ermeyeceğini hükümet de anlamış ki ‘‘özel emeklik fonları’’ modelini dünyada en iyi kullanan Şili modeli üzerine bir çalışma başlamış.

Ancak, emeklilerin sorması gereken soru, onlar sigorta hastaneleri önünde çile çekerken, bu sistemin devam etmesinden yana tavır alanlar sadece kaçak işçi çalıştıranlar, eksik veya asgari ücretten prim ödeyenler mi, yoksa SSK arpalıklarında işçi sendikalarının da bir menfaati var mı?

(Çarşamba günü özelleştirme ve tahkimi irdeleyeceğim.)X