"Oya Armutçu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Oya Armutçu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Oya Armutçu

Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödülü

HACETTEPE Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı Başkanlığı’nca, Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Cüneyt Gökçer anısına ilk kez verilen “75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödülleri” geçtiğimiz Perşembe günü Ankara’da görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

Ben de Sabah Ankara’dan Fatih Yılmaz’la birlikte, “Sanata destek medya ödülü” aldığım o anlamlı ve duygusal töreni sizinle paylaşmak istiyorumTören, Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’ndaydı. Duvarlar, Cüneyt Gökçer’in sahne aldığı Hamlet, 12. Gece, Kral Lear, Vanya Dayı gibi oyunlarının afişleriyle doluydu. Salonu hepsi birbirinden seçkin bazı davetlilerin dev çiçekleri süslemişti.

ÖDÜLÜN MİMARI BALKAYA

İlk konuşmayı ödülün mimarı Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat Dalı Başkanı Doç. Dr. Füsun Balkaya yaptı. Balkaya, ödül-berat tasarımları başta tüm grafik tasarımını da yaptığı ve tam sorumlusu olduğu projeyi bakın nasıl anlattı:
“Cüneyt Gökçer Ödül Töreni onur projesinin ilk hareket noktası, 2009 yılında konservatuvarımızın ön bahçesinde yaptırdığımız usta büstleri ile sahne, salon ve dersliklerimize ustalarımızın isminin verilmesi oldu. Daha sonra ustalarımız adına oluşturduğumuz diksiyon sınıfı ve kütüphaneyle devam ettik. Bu yıl Dünya Tiyatro Günü’nde de Anasanat Dalı’nda Gökçer’in 1982’de yazdığı ulusal bildiriyle sahnelerimizi açtık. Projenin son bölümü, Konservatuvarımızın kuruluşunun 75. yılı dolayısıyla bu ödül töreni oldu.”

SESİ SALONDA YANKILANDI

Balkaya, geleneksel olarak her yıl bu ödüllerin verileceğini ve Cüneyt Gökçer’i özlemle andıklarını, sesine hasret kaldıklarını söyledi. Balkaya sözü daha sonra Hocası Cüneyt Gökçer’e bıraktı. Gökçer’in, kendi sesinin yeraldığı sinevizyon gösterisiyle tiyatro serüveni sahneye yansıtıldı. Bu bölüm salonu dolduran öğrencileri hüzünlendirdi.

TÖRENDE KİMLER VARDI

Törenin protokol davetlileri de özenle Gökçer ailesine de yakın isimler arasından seçilmişti. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener, Bilkent Üniversitesi Rektörü Abdullah Atalar, Ankara Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Erol Belgin, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen’in yanısıra, Türkiye’nin ilk Kültür Bakanı Talat Halman, İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker ve Prof Dr Emel Doğramacı da protokol sıralarındaki konuklar arasındaydı.

AYTEN GÖKÇER DUYGULANDIRDI

Cüneyt Gökçer’in ünlü tiyatro sanatçısı eşi Ayten Gökçer’e “Onur Ödülü”nü, 2.Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı ve İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker verdi. Gökçer konuşmasında, çok şanslı bir aktrist olduğunu belirterek, şöyle dedi:
“Dünyadaki sayılı aktörlerden birinin 45 yıllık eşiyim. Cüneyt, sadece aktör, yönetmen, hoca değil çok vicdanlı, kini olmayan olağanüstü bir insandı. Tiyatroya sağı solu hiç karıştırmadı. Türk tiyatrosunda çok azdır 45 yıl evli kalan. O kadar mutlu yaşadım ki geriye baktığımda Cüneyt’e iyi ki rastladım, iyi ki evlendim diyorum.”

ÖĞRENCİLERİNİN VEFA GEÇİTİ

Türk tiyatrosunun 50 yılına damgasını vuran yaşamını öğrencilerine adayan Cüneyt Gökçer anısına verilen ödüllerin dağıtıldığı tören öğrencilerinin vefa geçidi gibiydi. Behzat Ç. dizisinin Behzat’ı, Erdal Beşikçioğlu, hocasının adıyla verilen ödülü kızıyla birlikte aldı. Gökçer’in son öğrencilerinden olma şansını yaşayan “Övgüye Değer Genç Kadın Oyuncu Ödülü” alan Özge Özder’in ağlayarak, yaptığı konuşma ise salonda son derece duygusal bir hava yaşattı. Özder, hocası Cüneyt Gökçer’le ilk kez okulda açılan kursta tanıştığını, “Sınavda sen Jülyet oynamalısın” dediğinde dizlerinin titrediğini, ama tüm hazırlığını bırakıp Jülyet oynadığını, iyi şeyler yaptıklarında gözlerindeki çocuksu pırıltıyı görmek için çok çalıştığını ağlayarak anlattı. Özder’in, bu konuşması Ayten Gökçer’i çok duygulandırdı ayağa kalkıp genç oyuncuya sarıldı.

HAYATIMIZIN EN ANLAMLI ÖDÜLÜ

Törende, “Kadın Oyuncu Sanat Ödülü” Sumru Yavrucuk, “Erkek Oyuncu Sanat Ödülü” ise Selçuk Yöntem’e verildi. Yavrucuk ve Yöntem, ödüllerini “Hayatımızın en önemli ödülü” diyerek aldılar ve hocalarını özlemle andıklarını söylediler.
Tören Hacettepe Senfoni Orkestrası’nın mini konseri ve 75 yıl pastasının kesilmesiyle ve mükemmel şekilde sona erdi.

SEÇİCİ KURULUN TÜMÜ OYUNCULUK ALANINDA

Size son olarak seçici kuruldan da bahsetmek istiyorum. Seçici kurul başkanı ödül onur projesinin tam sorumlusu ise Anasanat Dalı Başkanı Doç Dr. Füsun Balkaya’ydı. Balkaya, Kurul’un kuramsal alandan gelen tek akademisyen ismiydi. Seçici kurul üyeleri Erhan Gökgücü (Sanatçı, Rejisör, Yazar), H.Haluk Cömert (Sanatçı), Can Öztopçu (Sanatçı), Özen Yula (Yazar, Rejisör ve İstanbul Sorumlusu) olmak üzere oluştu. Kurul’un diğer üyelerinin en önemli özelliği tiyatro sahnesini yakından bilmeleri ve sahne üzerinde bulunmuş olmalarıydı.
Başta Balkaya olmak üzere tüm Seçici Kurul’a da teşekkür ediyorum.

İşte ödül alan isimler

“ERKEK Oyuncu Sanat Ödülü” Selçuk Yöntem, “Kadın Oyuncu Onur Ödülü” Gülgun Kutlu, “Erkek Oyuncu Onur Ödülü” Ergün Uçucu, “Yazar Ödülü” Civan Canova, “Reji Ödülü” Yücel Erten, “Eleştiri Ödülü” Üstün Akmen, “Tiyatro Müziği Özel Ödülü” Cem İdiz, Can Atilla, Kemal Günüç, “Tiyatro Dans Düzeni Özel Ödülü” Altan Tekin, Cihan Yöntem, İhsan Bengier, “Sanata Destek Medya Ödülü” Oya Armutçu (Hürriyet-Ankara), Fatih Yılmaz (Sabah-Ankara), “Övgüye Değer Genç Kadın Oyuncu Ödülü” Özge Özder, Esra Bezen Bilgin, “Övgüye Değer Genç Erkek Oyuncu Ödülü” İlker Aksum, Kutay Sungar, “Prof. Cüneyt Gökçer Tiyatro Festivali Övgüye Değer Hizmet Ödülü” ise Zafer Kayaokay.”
X