« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Cüneyt Çakır, Hakem Semineri'ne katıldı

FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır, 2014 Dünya Kupası'na çağrılmaya aday hakemler için düzenlenen seminere katıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, İsviçre'nin Zürih kentinde bulunan FIFA Genel Merkezi'nde 24-28 Eylül tarihleri arasında düzenlenen seminere, Dünya Kupası'nda görev yapmaya aday 46 farklı ülkeden toplam 52 hakem çağrıldı.

Seminerin başlangıcından önce Schultness Kliniği'nde medikal testlere tabi tutulan hakemlere, ilk gününde teorik olarak sunumlar yapıldı. Eski hakemlerden olan ve şu anda da FIFA Hakem İşleri Departmanı'nın başında bulunan Massimo Busacca önderliğinde yapılan bu sunumlarda videolar eşliğinde maç analizleri yapılırken, sağlık ve kondisyon gibi konular hakkında da bilgiler verildi. 2014 Dünya Kupası'na çağrılmaya aday hakemler daha sonra da fiziksel test antrenmanına katıldı.

Blatter: “Benim 2014'teki ekibimi siz oluşturacaksınız”

Seminerin ilk gününde hakemlere bir açılış konuşması yapan FIFA Başkanı Sepp Blatter, 2014'te Brezilya'da düzenlenecek Dünya Kupası'nda görev alma yolunda buraya katılmayı başarıp, seçilme noktasına gelen tüm hakemleri kutladı.

Blatter, “Dünya Kupası'na hazırlanmak son derece önemli bir aşamadır. Siz, benim 2014'teki Dünya Kupası ekibimi yani kupadaki 33. takımı oluşturacaksınız. Hiç kuşku yok ki bu kadro, Dünya Kupası'ndaki en önemli ekiplerin başında gelecek” dedi.

Blatter, en son değişen FIFA Oyun Kuralları hakkında da hakemlere bilgi verirken, geçtiğimiz aylarda kabul edilen “Gol Çizgisi Teknolojisi”nin de ilk defa aralık ayında Japonya'da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kulüpler Kupası'nda uygulanacağın hatırlattı.

FIFA Başkanı Blatter, bugüne kadar gösterdikleri çabalardan ötürü tüm katılımcı hakemlere teşekkür ederken, kendilerine FIFA 2014 Dünya Kupası'nda görev alabilme yolunda şans diledi ve sözlerini, “Hayatlarınızın büyük bir bölümünü futbola adadınız. Futbol, kişisel disiplinin, saygının ve fair-play'in her zaman var olmasının gerektiği bir spor dalı. Siz de bu konuların maçlardaki denetleyicisisiniz” diyerek tamamladı.

Busacca: “Tüm hakemler 2013'teki FIFA turnuvalarında görev alacak”

FIFA Hakem İşleri Departmanı Müdürü Massimo Busacca ise yaptığı konuşmada, “Bugüne kadar önemli başarılar gösterip, belirli fiziksel testlerden geçerek buraya gelmeyi başardınız. Bu takımı bir milli takım gibi düşünün, FIFA Milli Takımı... Amacımız da bu takımı en iyi şekilde temsil edecek hakemleri FIFA 2014 Dünya Kupası için seçmek” ifadelerini kullandı.

Busacca, seminere katılan 52 hakemin de 2013'te düzenlenecek çeşitli FIFA turnuvalarında görev alacağını ifade ederken, FIFA hakem gözlemcileri tarafından da kendi ülkelerinde yönettikleri tüm karşılaşmaların da izleneceğinin bilgisini verdi.

Bir sonraki FIFA 2014 Dünya Kupası Hakem Semineri, gelecek sene Brezilya'da düzenlenecek FIFA 2013 Konfederasyonlar Kupası sırasında gerçekleştirilecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz