Ege Haberleri

  Cunda Adası'nda havai fişek faciası

  Tuncel YILMAZ/AYVALIK (Balıkesir), (DHA)-
  16.09.2014 - 01:23 | Son Güncelleme:


  BALIKESİR'in Ayvalık İlçesi'nin dünyaca ünlü turizm merkezi Cunda Adası'nda, bir kır düğününde patlatılan havai fişekler yangına neden oldu. Cunda Su Ürünleri Kooperatifi'ne ait eski teknelerin bulunduğu depoya da sıçrayan yangın güçlükle söndürülürken, korku dolu anlar yaşandı.
  Cunda Adası'nın Hakkıbey Boğazı kıyısında bulunan bir kır düğün salonu ve restoran işletmesindeki, düğünde, dün saat 21.30 sıralarında patlatılan onlarca havai fişek parçalarının düştüğü, düğün yerinin hemen yakınında bulunan bir tarlada kuru otları tutuşturdu. Rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen yangın, tarlanın hemen yanında ve deniz kenarında bulunan Cunda Su Ürünleri Kooperatifi'ne ait eski teknelerin bulunduğu depoya sıçradı.
  Yunanistan'ın Midilli Adası'na yasa dışı yollardan gitmek isteyen kaçak göçmenlerin yakalandığı teknelerin de bulunduğu açık hava deposundaki yangın kısa sürede rüzgarında etkisiyle büyüdü. Teknelerin motorlarındaki mazot nedeniyle alevlerin kontrolü güçleşirken Cunda Adası'ndaki binlerce yerli ve yabancı turistin yanı sıra ada halkına korkulu dakikalar yaşattı.
  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ayvalık İtfaiye Amirliği bünyesindeki 3 itfaiye aracı ve denizden su pompalayan 1 motopomp aracı ile alevlere müdahale edildi. İtfaiyenin zamanında müdahalesi ile alevler Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı ile gezi teknelerinin yapıldığı tershaneye sıçramadan önlendi. Söndürme çalışmalarına vatandaşlar da destek verirken, CHP'li Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ile Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan da olay yerine gelerek yangınla ilgili bilgi aldı, çalışmaları izledi.
  Yangında ilk belirlemelere göre, havai fişeklerin ilk düştüğü tarladaki otluk alan ile sıçradığı Su Ürünleri Kooperatifi'ne ait depoda bulunan onlarca eski tekne ve kayığın kül olduğu belirtildi. İtfaiye ekipleri ve vatandaşların yardımıyla yaklaşık bir saatlik hummalı çalışmaların ardından alevler söndürülürken düğün devam etti. Yangına rağmen düğünün tüm hızıyla sürmesi, vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.
  Türkiye'nin en büyük doğal parkı olarak kabul edilen Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içinde bulunduğu belirtilen Cunda Adası'nın boğaz kısmında yapılan kır düğünlerinde atılan havai fişekleri daha önce de iki kez yangına neden olmuştu. Yangınla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı