Ege Haberleri

EGE

  Cummins’e ilk harç

  Burcu TANER- Mücahit BEKTAŞ/ İZMİR, (DHA)
  07 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 06 Mayıs 2011 - 22:14

  DÜNYANIN dizel ve doğal gaz motoru, motor parçaları ve güç üretim sistemleri konusunda en büyük şirketlerinden biri olan ABD’li Cummins, yatırım için seçtiği İzmir’de filtre ve jeneratör üretecek.

  Üretimin yüzde 85’inin ihraç edileceği fabrika temeli Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün de katıldığı törenle atıldı. 80 milyon dolara malolacak ve beş yıl içinde 800 kişiyi istihdam etmesi planlanan yatırımın 2012 Mayıs ayında tamamlanması ve fabrikanın faaliyete geçmesi bekleniyor.Türkiye’nin geçirdiği değişimi yatırımcıların da iyi okuduğunu söyleyen Ergün, “Üretim bu istikamete kayıyor. Cummins’i böyle bir farkındalığı ortaya koyduğu için kutluyorum. Türkiye, yerli yabancı yatırımcı arasındaki farkı ortadan kaldırmış, makro ekonomik dengelerini oturtmuş bir ülke” dedi.

  Bu daha başlangıç

  Cummins Parça Bölüm Başkanı Anant Talaulicar “Son iki yıldır yatırım için geniş kapsamlı bir araştırma yaptık. Toplam 20 ülkeyi inceledik ve en doğru yeri İzmir olarak gördük. İzmir son derece stratejik bir konuma sahip. Ortadoğu, Afrika ve Avrupa’ya yakın. Bu fabrikamızla son derece iddialı hedeflerimiz var. Burada gördüğünüz sadece bir başlangıçtır, ilk imalat tesisidir. Hava ve petrol filtreleri yapacağız. Daha sonra ultimatörler imal edeceğiz. Bu büyük bir proje” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı