ANKARA HABERLERİ

Cumhuriyetin ışıkları

Hürriyet Haber
31.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği "Hepimiz Mehmetiz" yürüyüşüne Mardin’den elindeki "Beni tekrar askere alın" pankartıyla bir vatandaş bile katılırken CHP’den yalnızca iki milletvekili hazır bulundu. Katılım istenilen düzeyde olmasa da Başkent önceki akşam ışık seline boğuldu.

Hürriyet Haber

ÇANKAYA Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği "Hepimiz Mehmetiz" yürüyüşüne CHP’den yalnızca iki milletvekili katıldı. Ellerinde meşaleleriyle yürüyen kentli sayısının da istenilen düzeye ulaşmadı. Buna rağmen ellerindeki meşaleleriyle Ankaralılar, Anıtkabir ve çevresini ışık seline boğdular.

KATILIM AZ, COŞKU ÇOKTU

Kucağında çocuklarıyla ve bebekleriyle miting alanına gelen genç yaşlı tüm başkentliler renkli görüntüler oluşturdu. Çocuklarının da kendileri gibi Cumhuriyet sevdalısı olması gerektiğini belirten katılımcılar hep bir ağızdan Onuncu Yıl Marşı’nı söylediler.

Tandoğan Meydanı’ndan meşalelerle Antıpark’a yürüyen binlerce Başkentli tek yürek oldu. Yürüyüşte teröre lanet sloganları atılırken vatandaşlar ellerinde bayraklarıyla Başkent’i inletti.

UMUDUNUZU YİTİRMEYİN

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, tüm yaşananlara rağmen kimsenin umudunu yitirmemesini istedi. Şu anda 1915’li yılları tekrar yaşadığımızı belirten Eryılmaz, önümüze ikinci bir Serv Andlaşması koymaya çalıştıklarını öne sürerek şunları söyledi:

"Artık başımızdakiler yüzünden çocukmlarımızın torunlarımızın yüzüne batkamaz olduk. Biz terörün olduğu her yere onların arkasından gittik. Somali’de, Afganistan’da hep arkalarındaydık. Ama onlar bu ülkede yaşananları terör olarak kabul etmiyor. Teröristler arasında bile ayrım yapıyorlar. Artık kendi kararımızı verme ve harekete geçme zamanıdır."

ASKERE SEVGİ KUŞATMASI

Tören sonunda Anıtpark’ın önünden geçen coşkulu kalabalık bir askeri minibüsün önünü keserek içindeki askerlere sevgi gösterisinde bulundu. Minibüsün içindeki askerlerin sırtını okşayıp, onlarla el sıkışan vatandaşlardan biri, "Hepimiz Mehmetiz. Biz daima sizin arkanızdayız. Türkiye ve bu halk sizinle gurur duyuyor" dedi. Askerler ise sukunetlerini bozmadan coşkulu kalabalığın sevgi gösterileri karşısında sadece gülümseyebildiler.

Mardin’den geldi

Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği yürüyüş ve konserinde ardından akıllarda kalan en güzel karelerden birini de asker kıyafetiyle yürüyüşe gelen Mehmet Bahurşah oluşturdu. Elindeki pankartta "Beni tekrar askere alın" yazılı bir pankart tutan Bahurşah, "Mardin’den protestolara katılmak için geldim. Babam orada köy korucusu. Ben askerliğimi Şanlıurfa’da yaptım. Tekrar askere gitmek istiyorum" dedi.

Kaplumbağa desteği

ÇANKAYA Belediyesi’nin "Hepimiz Mehmetiz" yürüyüşü, Başkent’i ışık seline boğdu. Ellerinde meşaleleriyle Ata’ya yürüyen Ankaralılar, hep bir ağızdan 10.Yıl Marşı’nı okudular. Başkentliler, Anıtkabir’in önüne geldiği sırada kablumbağa olarak bilinen arabalarıyla toplananlar da yürüyüşe destek verdi. Korteji Anıttepe’de karşılayan kaplumbağıcılar korna çalarak çoşkulu kalabalığa destek oldu.

98 CHP’liden ikisi geldi

Tandoğan’dan Anıtpark’a ellerinde meşalelerle yürüyen coşkulu grubun en başında Eryılmaz’ın yanında yalnızca ATO Başkanı Sinan Aygün ile CHP’li milletvekilleri Nesrin B ytok ve Zekeriya Akıncı yeraldı. Çankaya Belediyesi’nin 3 bin 500’ün üzerinde çalışanı olduğu bilinirken mitinge katılımın yalnızca 3 bin civarı olması da dikkat çekti. Buna karşılık kalabalığın coşkusu Cumhuriyet Bayramı’nın 84.yıldönümünde "Hepimiz Mehmetiz" yürüyüşünü güçlendirdi. Katılımcılar hep bir ağızdan 10.Yıl Marşı’nı söylediler.

Katılımcılar attıkları sloganlarla PKK’ya olan öfkesini dile getirdi. "Meclis’te PKK istemiyoruz, kahrolsun PKK, şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atan vatandaşlar etraftaki evlerin balkonlarından da alkış aldılar. Eryılmaz, "PKK sadece bu iğrenç oyunun bir piyonudur. Asıl düşmanlar onları besleyen, destek veren karanlık güçlerdir. Bunu artık görmenin zamanı gelmiştir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Cumhuriyetin ışıkları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı