Gündem Haberleri

  Cumhuriyetin ‘çok gizli’ belgeleri açık artırmada

  Hürriyet Haber
  19.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alif Art Antikacılık A.Ş. tarafından 23 Mayıs 2010 Pazar günü Esma Sultan Yalısı’nda  düzenlenecek müzayedede Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarına ait 18 adet diplomatik belgeden oluşan “Yetki Belgesi Koleksiyonu” 240 bin lira muhammen bedelle açık artırmayla satışa sunuluyor.

  ALİF Art Antikacılık A.Ş. tarafından düzenlenen Bahar Müzayedesi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarına ait Osmanlıca 18 ‘çok özel, gizli’ diplomatik belgeden oluşan “Yetki Belgesi Koleksiyonu” 240 bin lira muhammen bedelle açık artırmayla satışa sunuluyor. “Türkiye Reis-i Cumhuru Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ün Dışişleri Bakanlığı’na verdiği, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemine ait son derece önemli, Atatürk’ün ve dönemin Dışişleri Bakanının imzası ile Cumhurbaşkanlığı mührünü taşıyan, 18 adetten oluşan “Yetki Belgesi Koleksiyonu” ilk kez bir müzayedede satılacak. Aynı müzayedede Osmanlı Hat Sanatı’nın şaheserlerinden oluşan hat koleksiyonu 3 milyon liradan açık artırmaya çıkacak. Özel bir koloksiyonere ait hatlar arasında yer alan hattat Hasan Rıza Efendi’nin Hilye-i Şerife’si 850 bin, Kanuni Sultan Süleyman’ın saray hattatlarından Ahmed Karahisari ketebeli 20 sayfalık “Davat-ı Sebâ (Yedi Gün Duası)” 350 bin liradan açık artırmaya çıkacak. Müzayedede ayrıca birbirinden önemli başyapıtlar yeni sahiplerini bulacak. Şeker Ahmed Paşa’nın “Sadberk Gülleri” 600 bin, Hoca Ali Rıza’nın “Sapanca Gölü” 575 bin, Sâmi Yetik’in “Göksu”su 480 bin, Halil Paşa’nın “Vazoda Şakayıklar”ı 200 bin liradan açık artırmaya sunulacak eserler arasında yer alıyor.
  Alif Art Antikacılık’ın 23 Mayıs 2010 Pazar günü saat 14.00’te Ortaköy – Esma Sultan Yalısı’nda başlayacak müzayedesini Mehmet Keskiner yönetecek.

  Orhan Kemal Ödülü Karakuş’un

  UNLÜ yazar Orhan Kemal anısına verilen roman ödülüne bu yıl Hadayet Karaku’un Şeytan Minareleri adlı romanı değer bulundu. Ödülün Seçiciler Kurulu Tahsin Yücel, Osman Şahin, İnci Aral, Özdemir İnce, Erol Ş. Erdinç, Turhan Günay ve A. Kemali Öğütçü’den oluşuyor. Karakuş’a ödülü 02 Haziran Çarşamba günü, Orhan Kemal Kütüphanesi-Konferans Salonu’nda verilecek.

  Ziya Gökalp’ın kızı toprağa verildi

  SAİR Ziya Gökalp’in üç kızından en küçüğü Türkan Yurtcanlı (92) dün son yolculuğuna uğurlandı. Yurtcanlı için Erenköy Galippaşa Camisi’nde tören düzenlendi. Yurtcanlı’nın cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ziya Gökalp ile eşi Vecihe Gökalp’in diğer iki kızı Seniha Göksel ile Hürriyet Gökalp önceki yıllarda hayatlarını kaybetmişti. ? A.A

  İdil Biret Chopin çalacak

  BU yıl dokuzuncusu düzenlenen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 20 Mayıs 2010 Perşembe günü başlıyor. Dünyaca ünlü pek çok sanatçının yer alacağı ve 3 Haziran’a kadar devam edecek festivale Mersin Kültür Merkezi, Tarsus St. Paulus Kilisesi, Latin Katolik Kilisesi gibi eşsiz mekânlar ev sahipliği yapacak.
  20 Mayıs Perşembe günü; Şef Myron Romanul yönetiminde Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın eşlik edeceği açılış konserinde, dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret, “Chopin’in 200. Doğum Yılı Kutlamaları” dolayısıyla bestecinin piyano eserlerini Mersin’li sanatseverlerle buluşturacak.
  Festivalin sürpriz isimlerinden biri de Yıldız İbrahimova. Sanatçının 25 Mayıs Salı günü Mersin Kültür Merkezi’nde vereceği konserde kendisine “Girift Trio” üyeleri, ney, kanun ve piyanoyla eşlik edecek.
  “Dişi Pavarotti” de gelecek
  Festivalin dünyaca ünlü bir diğer konuğu, 21. yüzyılın opera starı olarak anılan ve “Dişi Pavarotti” benzetmesi yapılan, Afrika kökenli Amerikalı mezzo soprano Denyce Graves. Mersin’e ilk kez gelen ünlü sanatçı, 28 Mayıs Cuma günü Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde sahnede olacak.
  Türk müziğinden rock’a dünyanın pek çok müzik insanını ağırlayacak olan 9. Uluslararası Mersin Müzik Festivali kapanış konserini, 3 Haziran Perşembe günü Koreli ikiz kardeşler Maria ve Lucia Ahn ile iki yaş küçük kardeşleri Angella’dan oluşan AHN TRIO verecek.

  İstanbul’un tarihini kartlarla tanıtıyorlar

  İSTANBUL’daki Bahçeşehir Koleji’nde okuyan 80 kişilik Kültüristanbul grubu, İstanbul’un tarihini anlatmak için bir çalışma başlattı. Yapılan etkinlik kapsamında eski döneme ait 3 farklı gazete ve 34 karttan oluşan tarihi mekan anlatımlarının bulunduğu broşürler geliri Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bağışlanması için satışa sunuluyor. 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’un tarihini anlatmak için bir araya gelen öğrenciler, “Müzeler Haftası” olması sebebiyle İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde stant açtı. Etrafa astıkları tarihi tanıtım pankartlarıyla ve İstanbul’un 3 dönemindeki önemli tarihi olayları anlatan Konstantinapolis, Havadis-i Konstantiniyye ve Devrim Postası gazetelerini bastırarak 34 karttan oluşan tanıtım broşürünü satışa sunan öğrenciler, elde edilecek geliri de ADD ve ÇYDD’ye bağışlayacaklar. 1 hafta boyunca Arkeoloji Müzesi’nde kalacak olan stantta çalışan öğrenciler, amaçlarının şehrin kültürel ve tarihi gelişimine destek olmak olduğunu söylediler. ? Hasan ÖRNEKOĞLU/DHA

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı