"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Cumhuriyeti kutladık, sıra Osmanlı'da

Doğan HIZLAN

Tarih Vakfı'nın cumhuriyetin 75. yılıyla ilgili değerlendirme ve özeleştiri toplantısına katıldım. Yaptıklarımızın özeleştirisini yaparken, yapacaklarımızın düzenini kurmada başarıya ulaşabiliriz.

Hiç kuşkusuz, bu kutlamaları hazırlarken devletle olan bağlantılarda zamanlama denilen kavramı unutacaksınız. Kerim devletin gönlü oluncaya kadar bir çok işi soluk soluğa yetiştirmek zorunda kalırsınız.

Bu yüzden programı düşük kapasitede düzenlemek en gerçekçi tutum mudur?

Hayır. Ben burada İlhan Tekeli'nin iyimser yorumuna katılıyorum. Biz büyük işlere başlayalım, iyi işlere imza atalım. Nasılsa hızlı çalışmayla, dar zamanda geniş çapta eserler ortaya koyduğumuzu ispat etmiş insanlarız.

Tarih Vakfı da sergileriyle, albümleriyle, incelemeleriyle 75. yıl kutlamalarında başarılı performansını ortaya koydu.

Hala da kitaplar yayınlıyor.

Şimdi bütün ekip 2000 yılı için projeler tasarlıyor.

Yiğit Gülöksüz'ün de, Orhan Silier'in de yaptığı açıklamalar doğru ancak, programımız programsızlığımız olduğu sürece ben değişme beklemiyorum.

*

OSMANLI'nın 700. yıl kutlamaları için en yoğun çalışan kurum edindiğim bilgilere göre IRCICA (İslâm Tarih,Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi).

Ekmeleddin İhsanoğlu, 12-15 Nisan arasında, Osmanlı Dünyasında Bilim ve Eğitim konulu uluslararası bir sempozyum düzenlediklerini söyledi. İki yüz bilim adamının bildiri sunacağı bu sempozyuma yurt dışından yüz yirmi kişi katılıyor.

Sempozyum sırasında iki konser verilecek. Biri, Osmanlı Padişahları'nın Besteleri'nin seslendirildiği konser, diğeri de Sultanların, veliahtların çok sesli (batı tarzı) besteleri açıklamalı bir konserde seslendirilecek.

Böylece Osmanlı'nın müzikteki iki ayrı yüzü gösterilecek.

Osmanlı Medeniyeti kitabının da İngilizce ve Arapça çevirileri yayınlanacak. Kâtip Çelebi'nin şimdiye kadar yayınlanmamış bir kitabının eleştirel basımı (edisyon kritiği) baskıya hazırlanıyor.

Osmanlı Astronomi Literatürü Tarihi'ni yayınlayan IRCICA çalışanları, bu yıl da Osmanlı Matematik Literatürü Tarihi'ni nisan ayına yetiştirmek için çalışıyor.

Türk Tarih Kurumu da, 4-8 Ekim günlerinde Osmanlı İmparatorluğunu konu alan uluslararası bir kongre hazırlıyor.

Ayrıca Bilim Kurulu üyeleri de bu yıl Osmanlı İmparatorluğu üzerine konferanslar verecek, çalışmalar yapacaklar.

Tarih Vakfı da tarih yazımı (historiography) kongresi düzenleyecek. Gerçekten de bunun çok kimseye yararı dokunacaktır. Çünkü son otuz yılda bu konu çok önem kazanmıştır.

Osmanlının kuruluş tarihi konusunda tarih biliminin uluslararası adı Halil İnalcık'ın bir itirazı var: Ona göre kutlamanın iki yıl sonra yapılması gerek. Bunu tarihçilerin tartışmasına bırakıyorum.

*

TARİHİN bilimsel yöntemlerle, doğru, tarafsız ve objektif yazılması gerekir.

Çünkü gelecek kuşaklar bunun hesabını sorarlar.X