SİVAS HABERLERİ

Cumhuriyet Üniversitesi’nde Böbrek Nakli Ameliyatları Başladı

IHA
01.09.2015 - 10:32Son Güncelleme :

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (CÜ) TIP FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ'NDE BÖBREK NAKLİ AMELİYATLARINA BAŞLANDI.

IHA

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde böbrek nakli ameliyatlarına başlandı.
CÜ Nefroloji Bilim Dalı Başkanı ve Organ Nakli Ünitesi Böbrek Nakli Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Mansur Kayataş, hastanenin Sağlık Bakanlığı tarafından 3 ay önce Ruhsatlı Organ Nakli Merkezi olarak tescillendiği ifade ederek, hızlı bir şekilde hasta hazırlıklarına başladıklarını söyledi.
İlk kadavra çalışmasıyla böbrek değerlendirmek üzere geçtiğimiz günlerde uygun bir hastaya böbrek naklini gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Kayataş, “Bu bölgede ilk defa gerçekleştirilen bir işlemdi. Hem hekimler olarak hem de burada yaşayan hastalar ve yakınları olarak son derece sevindirici ve gurur verici bir olay. Organ nakli merkezi olmamızın iki türlü önemi var. Bunlardan birincisi burada yaşayan hastalarımız başka bir yere gönderiliyordu, organ nakli işlemini yapmaya başladıktan itibaren son dönemde böbrek yetmezliği olan hastalara bu imkan sağlanmış oldu. İkinci önemli bir hususta daha önce böbrek nakli olmuş ve uzak bölgelerden gelen hastaların takiplerinin merkezimizde gerçekleşecek olması da son derece önemlidir. Çünkü bu hastalar takip için uzak bölgelere gidiyor maddi ve manevi zorluklarla karşılaşıyorlardı. Artık merkezimizde bu hastalara çok rahat bir şekilde hizmet ediliyor” dedi.
BÖLGEDE 700’E YAKIN BÖBREK YETMEZLİĞİ HASTASI VAR
Kayataş, hastaların 500’e yakınının böbrek nakli olabilme potansiyeli taşıdığını belirterek, merkezin kurulmasıyla birlikte hastalara büyük bir umut doğduğunu sözleri ekledi. Kadavraların bundan sonra üniversitede değerlendirilmesinin önemine değinen Kayataş, “Organ Nakli Merkezi olmamızda asıl payı olan kişinin Rektörümüz Prof. Dr. Faruk Kocacık olduğunu belirtmek isterim. Kendisinin bize yardımı ve eksiklikleri gidermesiyle bu aşamaya gelmiş bulunduk. Organ Nakli Merkezi olabilmesi için son derece deneyimli ve ruhsatlı bir cerraha ihtiyacımız vardı. Biz bu ihtiyacı da Ankara’dan Doç. Dr. Birkan Bozkurt arkadaşımızı kadromuza katmak suretiyle giderdik. Son derece başarılı ve deneyimli bilinen bir cerrah arkadaşımız. Bu konuda ayrıca gurur duymaktayız” şeklinde konuştu.
Genel Cerrahi ABD Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bozkurt ise yapılan operasyonla ilgili bilgi vererek, ilk defa kadavra çalışmasıyla böbrek naklinin gerçekleştiğini söyledi ve Türkiye’de yaklaşık 25 bin hastanın organ nakli beklediğini belirtti.
Geçtiğimiz günlerde motosiklet kazasında hayatını kaybeden ve yakınları tarafından organları bağışlanan bir gencin böbreğinin 56 yaşında bir hastaya nakil işleminin 4 saat içinde başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini söyleyen Doç. Dr. Bozkurt, “Burada olayın asıl kahramanları ölümü gerçekleşen gencin yakınlarıdır. Önlerinde saygıyla eğiliyorum. Organ bağışı giderek artıyor. Bu çalışma diğer hastalara da büyük bir umut sağlıyor. Cumhuriyet Üniversitesi’nde ilk naklin yapılmasından dolayı çok mutluyum.”diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Cumhuriyet Üniversitesi’nde Böbrek Nakli Ameliyatları Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 10 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Cumhuriyet Üniversitesi’nde Böbrek Nakli Ameliyatları Başladı haberi güncellenecektir.

  SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:30
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   12:28
  • İkindi
   15:05
  • Akşam
   17:22
  • Yatsı
   18:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı