Gündem Haberleri

  Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi başladı

  A.A.
  23.08.2006 - 12:19 | Son Güncelleme:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Afşin-Elbistan linyit sahalarının ekonomiye kazandırılması için 5 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden birini başlattıklarını bildirdi.

  Bakan Güler, bugün düzenlediği basın toplantısında, proje çerçevesinde Afşin-Elbistan C ve D santrallerinin elektrik ya da para karşılığı yaptırılması için ihale sürecinin başladığını, Çöllolar sahasındaki kömürün işletilmesi, A santralinin rehabilitasyonu ve kömür rezervlerinin tam olarak tespit edilmesine yönelik sondaj çalışmalarının başlatıldığını bildirdi.
  Bakan Güler, özel sektörün marifetiyle 5 yılda 5 milyar dolarlık yatırım yapılacak projelerle inşaat sürecinde 15 bin, işletme sürecinde de 8 bin 500 kişiye istihdam sağlanacağını vurguladı.

  Proje tamamlandığında yıllık 30 milyar kilowattsaat elektrik üretileceğini anlatan Güler, projenin büyüklüğünü vurgulamak açısından bir örnek verirken de, sadece toprak harfiyatının 50 tonluk kamyonların 100 milyon adet sefer sayısıyla yapılacağını söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı