Cumhuriyet Kulesi'ni yıkacağız - Ankara Haberleri
Ankara Haberleri

ANKARA HABERLERİ

  "Cumhuriyet Kulesi'ni yıkacağız"

  Oğuz DEMİR
  03 Ağustos 2013 - 01:22Son Güncelleme : 01 Ağustos 2013 - 09:57

  Keçiören’deki Cumhuriyet Kulesi’nin mahkeme kararıyla yıkımının kesinleşmesi Başkent’te günün konusu oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, “Kulenin yapımına karar veren ilgililer hakkında tazminat davası açılmalı” derken, Keçiören Belediye Başkanı Ak, “Karara uyup yıkacağız” ifadesini kullandı.

  Cumhuriyet Kulesi’nin yıkımının mahkeme kararıyla kesinleşmesinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak Ankara Hürriyet’e konuştu.
  Keçiören Belediyesi olarak hukuki olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını belirten Mustafa Ak, şunları söyledi:
  “Biz bu hale gelmesini istemezdik. Hukuk çerçevesi içinde her yolu denedik, biz kulenin tamamlanmasıyla alakalı çalışma yaptık ama bir türlü olmadı. Yapılan hatalar, yanlışlıklar düzeltilemedi. Ama yargının son kararını yerine getirilmesiyle alakalı biz de görevimizi yapacağız. Çözüm bulmak için Büyükşehir Belediyesi’yle diyalog içindeydik. Keşke bu diyalog, kule yapılmadan önce de iki kurum arasında kurulsaydı, belki bu hale gelmezdi. İmar değişikliği yapılarak da gerçekleştirilebilirdi.”

  YANLIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNER

  “Kulenin yıkılıp yıkılmamasıyla ilgili vatandaşa anket yapacak mısınız” sorusuna ise Ak şu yanıtı verdi:
  “Yargı kararı olmadan önce anket yapılabilirdi ama yargının kararını halka sormanın anlamı yok. Vatandaşın tepkisi olursa gerçeği, doğruyu anlatacağız. Emek ve para harcanmış bir yapının yıkılması hoş değil ama dünyada buna benzer örnekler de var. Yanlış hesap Bağdat’tan döner. Bir yanlış yapılmıştır ve bu yanlıştan dönülüyor. Yıkılmasıyla ilgili çalışmalara başlayacağız. Nasıl yıkılacağıyla ilgili araştırma yapıyoruz. Kulenin yerine çok daha güzel cazip bir alan oluşturmak istiyoruz.”

  GÖKÇEK: TAZMİNAT DAVASI AÇILMALI

  Danıştay 6’ncı Dairesi’nin kararının Büyükşehir Belediyesi’nin itirazını haklı çıkardığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kulenin hukuksuz ve imar mevzuatına uygun olmadan yapıldığını kaydetti. Kuleyle ilgili alınmış bir imar plan kararının bulunmadığını aktaran Gökçek, “Yasalara uygun olmadan, gerekli yasal prosedürü yerine getirmeden bu kulenin yapımına karar veren ilgililer hakkında 20 trilyon liralık tazminat davasının hemen açılması gerekmektedir. Bu görev de Keçiören Belediyesi’ne düşüyor. Biz sadece iptal ettirdik o kadar, bundan sonrası Keçiören Belediyesi’ne kalıyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  
  AnkaraBugün22 ºCÇok Bulutlu
  • Salı23 ºC
  • Çarş25 ºC
  • Perş24 ºC
  • Cuma19 ºC
  • Cmts19 ºC
  • Pazr26 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı