"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

’Cumhuriyet kalkışması’

HAKKÁRİ bölgesinde PKK’nın ’destekli’ saldırılarından sonra onlarca şehidimiz için bugüne kadar bu boyutta görülmeyen ve yaşanmayan tepki gösteriyor halkımız.

Bir anlamda buna ’Cumhuriyet kalkışması’ denilebilir.

Sahneye konulmak istenen oyunlara karşı, hangi siyasi partiden, inançtan, hangi etnik kökenden olursa olsun herkes kol kola teröre lanet yağdırıyor.

Oyuna gelmiyor; bir olay çıkmıyor.

Miting ve gösterilerin sayısının 300’den fazla olduğu belirtiliyor. Mitinglerin bugün ve yarın da süreceği bildiriliyor.

İl ve ilçelerde on binler sadece Türk bayrakları, Atatürk ve şehitlerimizin fotoğraflarıyla haykırıyor:

"Askerlerimiz gururumuz, şerefimizdir", "Çok yıldızlı bayrak değil, ay yıldızlı bayrak", "Biz kardeşiz, oyuna gelmeyiz."

PKK
ve onun destekçileri de tepkilerden nasiplerini alıyorlar:

"Amerika karışma, İsrail kaşınma; Irak’a gireriz, PKK’yı alırız", "Talabani, Barzani; sen kedilerine bak, biz Irak’a gireriz, köpeklerini alırız."

Ulusal birliğimiz ve huzurumuz için; el ele, omuz omuza... Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle...

Mehmetçiğe sevgi, şehitlere saygı dalga dalga yayılıyor. İçerideki ve dışarıdaki bazı güç odakları bunun anlamını çok iyi kavramalıdırlar.

Cumhuriyet Bayramı’nı SMS’lerle kutlayalım

BEN dini bayramlar ve kandil günlerinde SMS yoluyla ortalama 300-400 tebrik mesajı alırım. 23 Nisan, 30 Ağustos, 29 Ekim gibi milli günlerde ise bu sayı 3-4’ü geçmez. Bu ilginç ve üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur. Toplum olarak dini hassasiyetleri, değerleri paylaşıyor olmamız tabii ki güzel bir şey. Aynı hassasiyeti milli gün ve değerlerimiz için niye göstermiyoruz ya da göstermeyelim.

Yarın laik, demokratik cumhuriyetimizin kuruluş gününü kutlayacağız. Bu defa bütün dostlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayalım. Zannediyorum topluma bu konuda bir önderlik gerekiyor.

Bunu terör ve ulusal birlik konusundaki duruşunu takdirle izlediğimiz Hürriyet Gazetesi başarıyla yapabilir diye düşünüyorum.

Cumhuriyet Bayramı’nız kutlu olsun.

Hasan GEMİCİ - Eski Devlet Bakanı

’Avara kasnak’

POSTA’da Mehmet Barlas, Berlin’deki ’Yabancı Kültürlerle İlişkiler Enstitüsü’nün ’Kultur Austausch’ dergisiyle ortaklaşa düzenlediği bütün dillerdeki kulağa en hoş gelen ya da anlamını en iyi ifade eden sözcükleri belirleyen bir yarışma yapıldığını yazıyor. Üç kişilik jürinin belirlediği yarışmada Türkçe’nin ’Yakamoz’u ön sırada listeye girmiş. Çince horlamak anlamında ’hu lu’ kelimesi, Afrika’da Luganda dilindeki düzensiz anlamına gelen ’vologoto’, Hintçe’de kokunun karşılığı olan ’kuşabu’ da ön sıralarda yer almış.

"Denizde yaşayan, plankton boyutundaki milyonlarca ateşböceğinin (Noctiluca Milliaris) bir temasla ışık vermesi" olarak bilinen ’yakomoz’ sözcük olarak da, anlamıyla da ’şiirsel’ olarak nitelendiriliyor.

Bu yarışmaya ben de bir sözcük önermek isterdim: ’Avara...’ Eğer bu sözcükle girseydik mutlaka birinciliği alırdık. Hem tonlamasıyla, hem de içerdiği anlamıyla kulağa hoş geliyor.

Bugün yaşanan manzarayı çok iyi anlatıyor; bizleri de tanımlamış oluyor bir anlamda. Türk Dil Kurumu lügati ’avara’ sözcüğünü "İşe yaramaz, üzerinde döndüğü ve kendisini taşıyan milden bağımsız olarak çalışan mekanizma" olarak tanımlıyor. ’Avara kasnak’ ise "Hiçbir işe yaramadan boşuna çalışmak... Boşa dönen kasnak..." Buğday biçilirken patozun kasnağının boşta döndükçe geriye saman sapının tozunun kaldığını hiç gördünüz mü? S.Ö.

Zam değil indirimmiş!

DÜNKÜ ’Büyükşehir sıkıntılı’ yazısına Belediye Basın Danışmanlığından bir açıklama geldi.

Bizim Suyun Düzce Yeşilçay’ın geldiğini yazarken, açıklamada Melen ile Yeşilçay sistemlerinin ayrı projeler oldukları savunuluyor. Melen projesi için İSKİ tarafından DSİ’ye 400 değil, 190 milyon YTL destek sağlanmış. Suya zam konusunda "Su fiyatlarında yapılan ayarlama 2004 yılı fiyatlarına dönülmesinden ibaretti. 20 metreküpten fazla su kullananlara yönelik, yüzde 134 olarak yansıtılan fiyat aslında 2004 yılı fiyatlarının halen yüzde 8,3 altında kalmaktadır" deniliyor. Ulaşımda yeni kademeli fiyat sistem ile tüm toplu taşıma araçlarında aktarma süresinin 120 dakikaya çıkarıldığı belirtilerek "Fiyatlar ise 2005’e göre %45 ucuzdur" savunması yapılıyor.

Ayrıca Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının sadece lazer ve havai fişek gösterilerinin bedeli 450 bin dolarmış. 2.5 trilyon dediğimiz tüm kutlamaların maliyetiymiş. Bu konuda (Sidney’li) firma ile sözleşme yapılmadığı belirtilen açıklamada "Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Bayramlarımızın her zaman görkemli bir şekilde kutlaması gerektiği inancındadır, iptal edilmesi gibi bir düşünceye sahip değildir" deniliyor. Kadir Topbaş, Dolmabahçe’de İstanbul protokolu ile birlikte gösterinin startını verdikten sonra gece yarısı G.Kore’deki konferansa hareket edecekmiş. Spor AŞ’nin bugünkü ’Avrasya Maratonu’ konusunda ise "Böylesi büyük bir organizasyonun duyurulmasına katkıda bulunan basın kuruluşlarının ve mensuplarının ödüllendirilmesi Avrasya Maratonu’nun tanıtım etkinliklerinin önemli bir geleneğidir. Karar mecliste oybirliği kararıyla alınmıştır" gibi ilginç bir ifade yeralıyor.

Ne yazık ki, vatandaş ’rakamlarla’ oynayan belediye gibi düşünmüyor.

Biliyor musunuz

PROF. Erdoğan Teziç’in görevinin 8 Aralık’ta dolması nedeniyle YÖK Başkanlığı’na eski Gazi Üniversitesi Rektörü ve ’Başbakanlık kontenjanı’ndan YÖK üyesi olan Prof. Enver Hasanoğlu’nun getirileceğinin kulislerde konuşulduğunu; Hasanoğlu’nun YÖK’ün ilk başkanı Prof. İhsan Doğramacı’nın Kerküklü hemşerisi olduğunu... 

AKP Balıkesir eski milletvekili Dr. Turhan Çömez’in, Kocaeli’nde ’Değişim 41’ dergisinin düzenlediği toplantıda, Türkiye’nin kurtuluş reçetesinin Atatürk’ün 1919-38 arasındaki siyasal ve ekonomik programının günümüze uyarlaması olacağını belirttiğini, PKK’nın Türkiye’de satılan ’kaçak’ akaryakıtın yaklaşık % 20’sini kontrolünde tuttuğunu, ayrıca Irak’ta ambalajlanan sahte ’Tekel’ ve yabancı sigaraları Türkiye’ye kaçak sokarak milyon dolarlık vurgunlar yaptığını söylediğini... n ŞİŞLİ Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün başkanlığında Hikmet Çetin, Onur Kumbaracıbaşı ve Halit Toraman’ın Houston’da tedavi gören Prof. Erdal İnönü’ye geçmiş olsun ziyaretinde bulunduklarını...
X