Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cumhuriyet’in partisine Süryani aday yakıştı

  Ahmet HAKAN
  07.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Mardin’de bir Süryani’yi milletvekili adayı gösterdi. Gebro Tokgöz, "Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir Süryani aday oldu, bu bir devrimdir" diyor.

  Midyatlı telkari ustası ve kuyumcu Tokgöz, milletvekilliği adaylığı için CHP’ye başvurdu. CHP, Tokgöz’ü 5’inci sıradan aday gösterdi. Süryani toplumu, Gebro’nun adaylığını önce şaşkınlıkla karşıladı. İlk şaşkınlığı atlatan Süryaniler, Gebro’nun adaylığına tam destek veriyorlar.

  BU BİR BAŞLANGIÇ

  Mardin ve Midyat’ta yaşayan Süryaniler, Tokgöz’ün adaylığını destekliyorlar. Tokgöz’ün adaylığının Süryani toplumunun özgüveninin artmasına neden olacağını belirten Süryaniler, "Bu bir başlangıç. Bundan sonrası gelir" diyorlar. Cumhuriyet tarihi boyunca milletvekilliğine aday olmuş bir Süryani’nin çıkmadığına dikkat çeken Tokgöz, "Biz kabuğumuzdan çıkmak istiyoruz. Süryaniler de bu toplumun bir parçasıdır. Biz de vatandaşlık haklarımızdan sonuna kadar yararlanmak istiyoruz" dedi.

  KİLİSEDE KAMPANYA

  Süryaniler, Midyat’ın ibadete açık kiliselerinde sabah ve akşam dualarında toplanıyorlar. Gebro Tokgöz de seçim kampanyasını kilise avlusunda sürdürüyor. Bu zamana kadar Süryani oylarının çeşitli partilere dağıldığını söyleyen Tokgöz, "Artık kendi adayları var. Oylarını bana verecekler" diyor.

  PARTİYE YAKIŞTI

  5’inci sıradan aday olmasına rağmen kazanma olasılığının yüksek olduğunu söyleyen Gebro Tokgöz, "Ben öteden beri CHP’liyim. Partime adaylık için başvurdum. Başvuru evrakımı incelerken adımı telaffuz etmekte güçlük çekmişler. Onun dışında bir sorun olmadı. Bir Süryani vatandaşını aday göstermek, Cumhuriyet’in partisine çok yakıştı" dedi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı