"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Cumhuriyet’in anlamı ve Sovyetler Birliği

ALMANYA’nın 22 haziran 1941’de Sovyetler Birliği’ne başlattığı saldırı, Moskova yönünde de gelişerek ekim 1941’de şehire yaklaşık 30 km. mesafeye gelmişti.

Moskova’ya özellikle kuzey batıdan yaklaşan 2. Panzer Tümeni’nin öncü birlikleri Moskova tramvay şebekesinin kuzey batıdaki son durağına ulaşmışlardı. Bir Alman İstihkam Taburu’nun öncü vuruş birliği ise Kremlin’e 16 km., şehir sınırına ise 8 km. mesafedeydi.
1 kasım 1941’de Mareşal Zukov, Genel Karargaha davet edildi. Stalin, “Ekim Devrimi’nin yıl dönümünde tören toplantılarından başka, Moskova’da da bir askeri
tören tertiplemek istiyoruz. Ne düşünüyorsun? Cephedeki durum bizim bu kutlamaları yapmamıza izin verir mi?” dedi. Zukov, düşmanın ekim muharebelerindeki ağır zayiatı nedeniyle şimdi kuvvetlerini takviye ve yeniden tertiplenmekle meşgul olduğunu, bu nedenle önlerindeki günlerde geniş çaplı bir saldırıya başlayabilecek pozisyonda olmadığını belirtti. Ancak düşman hava kuvvetlerinin bu günlerde faal olabileceğini ve muhtemelen bunu deneyeceğini belirtti. Bu nedenle başkentin hava savunmasını kuvvetlendirmek amacıyla komşu cephe komutanlıklarından avcı uçakları ile takviye sağlanmasına karar verildi.
Böylece 7 kasımda Kızıl Meydan’daki geleneksel askeri tören yapılabildi. Her şey düzgün gitti ve Lenin anıt mezarı önünden tören yürüyüşüyle geçen birlikler
cepheye yola devam ettiler.
Bu ekim töreninin gerek yurtiçi gerekse uluslararası etkisi şüphesiz çok büyük olmuştur.
29 Ekim 2011 Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yapıl(a)mıyor!
Prof. Dr. Cengiz KUDAY

VAN depremi bahanesiyle, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Başbakanlık genelgesiyle iptal edilmiş. Buna karşın kutlamasını yapan yaptı; hem de çoşkuyla...
Yakında Cumhuriyet’e de mi sıra gelecek?..
Attila AŞUT

Bir doktor hiç sorgulanmaz mı?

HASTA ile hekim ilişkisinde elbet bir mahremiyet var ancak mevcut sistemde taraflardan birinin mağduriyeti halinde de bunun ispatlanması çok güç.
Dünya Göz Hastanesi’nin Tunus Caddesi’ndeki şubesinde başımızdan geçen olay, buna bir örnek... Aralıklarla söz konusu hastanede Dr. Hatice Sühan Tomaç’a tedavi olan oğlumla aynı doktordan randevu alarak kontrole gittik. Ancak hastanın en tabii hakkı olan tedavinin sorgulanması üzerine doktorun kendini kaybettiğine şahit olduk. Tomaç, kendisini bire bir suçlamadan ve sadece bilgi almak amacıyla yönelttiğim sorulara karşılık “kendisine hakaret ettiğimi” iddia ederek bizi hakaretlerle ve güvenliği arayarak odasından kovdu. Şaşkınlık içinde ayrıldığımız hastanenin yetkililerine daha sonra sıkıntımızı aktardığımızda, doktordan özür beklerken biz suçlamalarla karşılaştık. Meğer biz doktorun üzerine yürümüş, o nedenle odasından atılmışız. Başımızdan geçen bu olay, hastaların özel sağlık kurumlarında dahi hakkını aramada nasıl çaresiz kalabildiği ve mağduriyet yaşarken başından geçeni ispatlayamadığı için de suçlamalara açık olduğunun küçük bir göstergesi. 
m Emel AYVAZ

Biliyormusunuz

EĞİTİM-İş Genel Başkanı şkanı Veli Demir’in “Ulusal bayramların manevi değerlerini özümseyememiş ve bunu bir eğlence sananlar, bilmelidirler ki; bu bayramlar eğlence değil, birlik, bütünlük ve dayanışmanın en yoğun yaşandığı günlerdir. Mustafa Kemal’in en büyük eserim dediği ‘kimsesizlerin kimsesi’ Cumhuriyetimizi hedef alarak, Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal etmeleri manidardır” dediğini...

X