Cumhuriyet birlikten güç alıyor

Hürriyet Haber
30 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ekim 2011 - 11:52

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, terör saldırıları ve deprem gibi acılar yaşayan Türk milletinin, sahip olduğu Cumhuriyet, demokrasi ve birlik-beraberlik gibi değerlerinden büyük güç alarak yarınlara daima umutla baktığını vurguladı.

Çağdaş medeniyetler seviyesine giden en güzel yolun Cumhuriyet yolu olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Yüce Atatürk, ‘Türk Milletinin tabiatına ve geleneklerine en uygun olan yönetim, cumhuriyet yönetimidir’ derken çok önemli ve gerçekçi bir saptama yapmıştır” dedi.   

Hisarcıklıoğlu, mesajında şunları dile getirdi: “Tarih boyunca bağımsızlığından ödün vermeksizin, her türlü tehdide karşı birlik ve beraberlik duygularıyla kenetlenen büyük milletimiz bu konudaki kararlılığından asla vazgeçmeyecek. Cumhuriyet, düşünce serbestliği, birlik ve beraberliktir, milli iradenin yönetimidir. Herkesin birinci sınıf vatandaş olduğu, insan hak ve özgürlüklerinin, inançların güvence altında bulunduğu yeryüzünün en çağdaş yönetim biçimi. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bize bu topraklarda, bu imkânlarla yaşama imkânını sunabilmek için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyoruz.”  

88 yıllık tarihe uyan demokrasi istiyoruz 

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan: “Milli ve dini bayramlar ile toplumsal dayanışma ve hoşgörü, yaşadığımız bütün tartışmaların, çözüm bekleyen sorunların ve gerilimlerin aşılmasında önemli bir rol oynamakta. Milli ve dini hassasiyetlerin doruğa ulaştığı bu günler, diyalog, uzlaşı ve hoşgörü niyetlerinin hayata geçirilmesi için çok önemli fırsatlar sunuyor. Bizler, çalışanlar olarak, demokratik, gelişmiş ve kalkınmış, doğal afetlerde ve terörde kayıpların yaşanmadığı Cumhuriyetin 88 yıllık tarihine uygun bir demokrasi talep ediyoruz.”

Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar: “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 88’inci yıl dönümünü, son günlerde artan şehit haberleri ve Van’da yaşanan büyük depremin acı ve üzüntüsü içerisinde kutluyoruz. Bugün, Cumhuriyetimizin kuruluşundaki o ruha her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. Bugün; Millet olarak tek olma, bir olma, iri olma zamanı. Paylaştıkça acılarımız azalacak, mutluluklarımız çoğalacak. Koop-İş Sendikası olarak, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Silah Arkadaşlarını ve Bütün Şehitlerimizi Rahmet ve Minnetle anıyor, Depremde hayatını kaybeden Vatandaşlarımıza Allah’tan Rahmet diliyor, üyelerimiz ile birlikte tüm Milletimizin Cumhuriyet Bayramını ve Cumhuriyetimizin 88. Yıl Dönümünü kutluyoruz.”

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök: “Bir ülkenin can damarı olarak demokrasi ilkesinin en yeni ve akılcı uygulamasını sağlayan hükümet biçimi olan Cumhuriyet, nasıl erdeme dayanan bir yönetim biçimi ise temellerinin atıldığı tarihlerden bugüne kendisine emek verenlerle, ülkemizin yarınları adına geleceğini en üst seviyeye taşımaya çalışan şeker fabrikaları da, ülkemizin ekonomik alanda ilerleyişinin önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. Kuruluş günlerinde bedenlerin adandığı, milletçe topyekün kalkınmanın, birlik, beraberlik ve refahın simgesi, ülkemizin can simidi ve güvencesi olan şeker fabrikaları ne acıdır ki bugün, Cumhuriyetimizin 88’inci yıldönümünde özelleştirme kılıcının keskin yüzüyle karşıya getirildi.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı