TEKİRDAĞ HABERLERİ

Cumhuriyet 92 Yaşında

IHA
29.10.2015 - 15:04Son Güncelleme :

TÖREN GEÇİŞİ YAPILDI

IHA

Cumhuriyetin ilanının 92’nci yıl dönümü, tüm ülke genelinde olduğu gibi Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kaymakamlık binasındaki tebrigat töreni ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Kapaklı Futbol Sahası’ndaki çeşitli etkinliklerle devam etti.
Kutlama programı İlçe Kaymakamlık binasında Kaymakam Mehmet Ali Gürbüz, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ferhat Kaanoğlu ve Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın ilçe protokolü ile bayramlaşmasıyla başladı. Burada kısa bir konuşma yapan Kaymakam Mehmet Ali Gürbüz, "Cumhuriyetimizin 92’nci kuruluş yıl dönümü ile ilçemizin 93’üncü kurtuluş yıl dönümünü birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun" dedi.
Cumhuriyet Bayramı ve Kapaklı’nın kurtuluş yıl dönümü kutlamaları Kapaklı Futbol Sahası’nda devam etti. Tören alanı girişinde İlçe Jandarma Komutanı ve Belediye Başkanı ile birlikte askeri araca binen Kaymakam Mehmet Ali Gürbüz, tüm okulları ve vatandaşları tek tek selamlayarak Cumhuriyet Bayramlarını kutladı.
"CUMHURİYET İLE MODERN BİR DEVLETİN TEMELLERİ ATILDI"
Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından okulların tören alanından geçişleri ile devam etti. Kutlama programının açılış konuşmasını ise İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz yaptı. Katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek konuşmasına başlaya Kaymakam Gürbüz, "Milletimiz çok zor koşullar artında verdiği bağımsızlık mücadelesini kazanarak 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i kurarak modern bir devletin temellerini atmıştır" ifadelerini kaydetti.
Cumhuriyetin temelinin yaklaşık 100 yıl önceki Çanakkale Savaşı ile atıldığını kaydeden Kaymakam Gürbüz, "Çanakkale ruhu Türk Milletini tüm unsurlarıyla bir araya getirmiştir. Bugün Ortadoğu’da olan hadiselerin bizim başımıza da gelmesini istemiyorsak, birlik beraberlik duygusunu, Çanakkale ruhunu tekrar ayağa kaldırmalıyız. Farklılıklarımız bizim değerlerimizdir. Önümüzdeki yüz yılın baş kahramanının Türkiye olacağına yürekten inanıyorum. Ancak lider ülke olabilmek için bol bol çalışıp, bilim adamları yetiştirmeliyiz. Bilimde, sanatta ve sporda netice alıp, daha ileri gitmeliyiz. Kimya alanında Nobel Ödülü kazanan Aziz Sancar bizim için güzel bir örnektir" dedi.
Kutlama programı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan Kapaklı Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Asrın Sinan Aksüt’ün kompozisyonunu okuması ile devam etti. Daha sonra sahne alan Kapaklı Çok Programlı Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibinin performansları da katılımcılardan büyük alkış aldı. Program, öğrenciler arası 60 metre, 400 metre bayrak ve kurtuluş koşusu yarışları ile devam etti. Bu yıl ilki düzenlenen Kurtuluş Koşusu’nun kazananı ise Kapaklı Anadolu Lisesi öğrencisi Muhammet Eski oldu.
BAYRAK FİNALİ AYAKTA ALKIŞLANDI
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu şiir yarışmasında birinci olan İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Büşra Karabudak’ın şiirini okuması ile devam eden programda daha sonra Sanayiciler İlkokulu Halkoyunları ekibinin gösterisi izlendi. Miniklerin performansı da izleyicilerin beğenisini kazandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından program, ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin Bayrak Finali gösterisi ile sona erdi.
Bayrak finali katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Cumhuriyet 92 Yaşında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 15 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Cumhuriyet 92 Yaşında haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı