Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cumhurbaşkanı'nın 2 milyon TL'si KKTC'yi karıştırdı

  Hürriyet Planet
  14 Ekim 2011 - 16:05Son Güncelleme : 14 Ekim 2011 - 16:14

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun banka hesaplarındaki 2 milyon TL'nin kaynağına yönelik tartışmalar sürerken, Eroğlu'nun avukatı, söz konusu hesap dökümlerini basına sızdırdığı iddia edilen bankayı uyardı.

  Eroğlu, malvarlığı ve banka hesaplarıyla ilgili dün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde dile getirilen iddialara avukatı Oğuzhan Hasipoğlu aracılığıyla yanıt verdi.

  KKTC basınının bildirdiğine göre, Hasipoğlu, açıklamasında, Eroğlu’nun "mal varlığı" ve "banka mevduatlarıyla" ilgili iddiaların kamuoyuna yansımasına neden olduğunu ileri sürdüğü bankaya sorumluluklarını hatırlatarak, "bunu yapanın başının ağrıyacağı" uyarısında bulundu.

  Hasipoğlu, hem Türkiye’de hem de KKTC’deki bankacılık mevzuatında söz konusu suçun hapislik cezası bulunduğunu söyledi.

  KKTC Meclisi’nde bir milletvekilinin temin etmiş olduğu banka hesap bilgisini dağıtması ile suçun kamuyla paylaşılması yönünün tamamlandığını belirten Hasipoğlu, savcılığın bunu bir adli ihbar kabul ederek, derhal polis soruşturması başlatmasını istedi.

  MUHALEFET İSTİFASINI İSTEMİŞTİ
  KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin dünkü Genel Kurul toplantısında, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Eroğlu'nun mevduat hesaplarında 2 milyon TL'nin bulunduğunu iddia ederek, bazı hesap numaralarının yer aldığı “belgeler” dağıtmıştı.

  Eroğlu'nun 2009'da mal varlığını “bir ev, üç arsa ve bir araba” olarak açıkladığını, ancak gerçeğin böyle olmadığını öne süren Adem, bir bankadan gelen belgede, Derviş Eroğlu'nun Gazimağusa şubesinde üç, Lefkoşa şubesinde de iki hesabı olduğunun görüldüğünü, bu hesaplarda toplam 2 milyon 126 bin 185 TL'nin bulunduğunu ileri sürerek, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bu paranın kaynağını açıklaması gerektiğini söylemişti. Başbakanlık Denetleme Kurulu'nu da konuyla ilgili göreve çağıran Adem, Eroğlu'nun istifa etmesini istemişti.

  KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ise iddialara yazılı açıklamayla yanıt vermiş ve bankalardaki parasının kaynağı olarak, emeklilik ikramiyesini ve satılan taşınmazları göstermişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı