Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cumhurbaşkanını Meclis seçemezse yine seçime gidilir

  Hürriyet Haber
  07 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 07 Temmuz 2007 - 01:08

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül dün NTV’ye yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı seçiminin iptaline neden olan Anayasa Mahkemesi’nin 367 oy şartıyla ilgili kararında hukuki ilkeleri gözardı ettiğini, ancak önceki gün aldığı kararla bunu bertaraf ettiğini söyledi.

  Gül, "Tüm olanlardan Anayasa Mahkemesi üyeleri de rahatsız oldu ki, hukuka göre hareket etmenin, mahkemenin prestiji ve Türkiye’nin yararına olacağına farkettiler" diye konuştu.

  SÜREÇ BELİRSİZ

  Bundan sonra yaşanacak süreçte belirsizlikler olduğunu belirten Gül, hukukçulara bir çalışma yaptırdıklarını ifade etti. Yeni cumhurbaşkanının Meclis veya halk tarafından seçilmesinin ihtimal dahilinde olduğunu belirten Gül, yeni Meclis’in cumhurbaşkanını seçememesi durumunda "Yeniden erken seçime gidilebileceğine" dikkat çekti ve gerekirse referandum sürecinin öne çekilebileğini bildirdi. Gül, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ise, "İhtiras içinde hareket etmiyorum, ama meydanlar adaylığımın sürdüğünü gösteriyor" dedi.

  Sınırötesi planı hazır

  Abdullah Gül, olası bir sınırötesi operasyonu konusunda planının hazır olduğunu ancak devlet sırrı olduğu için açıklanamayacağını söyledi. Gül "Genelkurmay’la bu konuda nasıl bir yol izleyeceğimizi kararlaştırdık. Hangi şartta ne yapılacağı bellidir. Bütün senaryolar belli. Bunlar şu anda devlet sırrıdır, söyleyemeyiz" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı