Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cumhurbaşkanına övgü, yargı ihlallerine yergi

  Zeynel LÜLE
  12.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği’nin tam 20 yıldan beri gerçekleştirdiği ve Türkiye’nin ‘1 yıllık fotoğrafını’ ortaya koyan ilerleme raporu bugün Brüksel’de açıklanıyor.

  115 sayfadan oluşan ve taslağı sızan raporda Türkiye, özellikle asker-sivil ilişkilerinin daha ‘demokratik’ hale gelmesi ve ekonomik başarısı nedeniyle övülürken, birçok alanda ise ‘ödevini yerine getirmediği’ eleştirisine uğruyor. Raporda, ifade ve basın özgürlüğüne yönelik eleştirilerin dozunun geçen yıllara nazaran arttığı gözlemleniyor.
  ÖVGÜLER
  - Ekonomi: Büyüme, bütçe, istihdam ve ihracatta Türk ekonomisi gayet başarılı. Türkiye, krizle başa çıkmada başarılı oldu.
  - Asker-sivil ilişkisi: Bu konuda olumlu adımlar atıldı. Buna rağmen, sivillerin denetimini güçlendirecek bazı adımlar gerekiyor.
  - Cumhurbaşkanı: Abdullah Gül, siyasi gerginliklere yönelik yapıcı girişimler ve açıklamalarda bulundu.
  ELEŞTİRİ VE ÖDEVLER
  - Yeni Anayasa: Bu Anayasa, kurumların istikrarını güçlendirerek, hukukun üstünlüğü, azınlıkların korunması ve hakları, Kürt sorunu dahil uzun süredir devam eden sorunların çözümüne olanak sağlamalıdır.
  - Basın özgürlüğü: Mart 2011’de henüz basılmamış bir kitaba ‘terör örgütü belgesi’ olarak nitelendirildi ve el konuldu. Henüz basımı yapılmamış bir kitaba el konulması, Türkiye’de basın özgürlüğü ve davanın meşruluğu hakkında endişe ve şüphelere neden oldu. İfade özgürlüğü ihlallerinin sayısının yüksekliği ciddi kaygı uyandırmaktadır.
  - Hukuk ihlalleri: Adli takip yerine tutuklamalar, bilgilerin, delillerin sızdırılması, dosyalara erişimin sınırlandırılması, gözaltı kararlarıyla ilgili gerekçelerin verilmemesi ve kararların değiştirilmesi endişe vericidir.
  - Azınlık hakları: Rum Ortodoks Patriği, ‘Ekümeniklik’ ünvanını kullanamıyor. Ruhban okulu kapalı. Nüfus cüzdanındaki ‘din’ hanesi, AİHM kararına rağmen kaldırılmadı.
  - Namus cinayetleri, zorla evlendirme ve kadına şiddet ciddi sorun olmayı sürdürüyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı