Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklanan 16 yaşındaki liseli tutuksuz yargılanacak

  Okan KONURALP / KONYA
  26 Aralık 2014 - 11:07Son Güncelleme : 26 Aralık 2014 - 15:25

  Konya'da Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan 16 yaşındaki liseli gencin tutuksuz yargılanması kararı çıktı. Cezaevinden çıkan M.E.A., ilk olarak kendisini bekleyen annesine sarıldı.

  Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanan 16 yaşındaki liseli tutuksuz yargılanacakTAHLİYE EDİLDİ

  Konya'da lise öğrencisi M.E.A, salı günü Halkçı Liseliler Grubu tarafından Gedavet Parkı’nda düzenlenen Kubilay’ı Anma Töreni’nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla çarşamba günü okula gelen polisler tarafından sınıftan çıkartılıp gözaltına alındı. Sorgusundan sonra Konya 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen M.E.A., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanan 16 yaşındaki liseli tutuksuz yargılanacak

  Hukuk çevrelerinde ve kamuoyunda geniş yankı uyandıran liseli M.E.A.’nun tutuklanması kararına avukatı Barış İspir dün itiraz etti. Konya 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi dün itiraz dilekçesini değerlendirdi ve kararı bugüne bıraktı. Mahkeme, itirazı haklı bularak bu sabah M.E.A.’nın tahliyesine karar verdiğini açıkladı.

  Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanan 16 yaşındaki liseli tutuksuz yargılanacak

  Tahliye edilen 16 yaşındaki liseli genç tutuksuz yargılanacak.

  KILIÇDAROĞLU: HATANIN GECİKMİŞ OLARAK DÜZELTİLMESİ GÜZEL BİR ŞEY
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 yaşındaki liseli M.E.A. hakkında 'tutuksuz yargılanma' kararı çıkmasıyla ilgili “16 yaşında ki bir çocuğun bir dakika bile hapiste kalması doğru bir olay değil. Hatanın gecikmiş olarak düzeltilmesi güzel bir şey" dedi.

  ANNE: ÇOK MUTLUYUM

  Konya Adliyesi'nde bekleyen M.E.A'nın annesi Nazmiye G, kararı duyduğunda sevinç gözyaşları döktü. Kendisine destek için Adliyeye gelen CHP Konya Kadın Kolları üyelerine sarılan M.E.A'nın annesi, tahliye kararına ilişkin görüşleri sorulması üzerine; "Ne söyleyebilirim ki beklediğim oldu. Çok mutluyum" dedi.

  Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanan 16 yaşındaki liseli tutuksuz yargılanacak

  Lise öğrencisi M.E.A'nın avukatı ve CHP Konya İl Başkan Yardımcısı Barış İspir, "Tahliye kararı çıktı. Karar savcılığa ulaştı. Şu an infaz için, öğleden önce tahliyesi için uğraşıyoruz" dedi.

  "MUSTAFA KEMAL’İN ASKERİ OLDUĞUMUZ İÇİN İÇERİ ATTILAR"

  Cezaevi önünde annesi Nazmiye G., CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Gençlik Kolları Başkanı İrfan İnanç Yıldız, arkadaşları ve yakınları M.E.A.’yı davul- zurna eşliğinde karşıladı. M.E.A. cezaevin kapısından çıktıktan sonra annesi Nazmiye G. ve arkadaşlarına sarıldı.

  M.E.A.’yı karşılayan CHP Milletvekili Engin Özkoç, bir lise öğrencisinin okuldan alınıp, tutuklanması kararının tüm Türkiye’nin vicdanı sızlattığını söyledi. Olayı CHP olarak siyasete alet etmediklerini ve M.E.A.’nın özgürlüğüne kavuşması için destek olduklarını belirten Özkoç, liseli M.E.A.'nın yaptığı bir eleştiri ve söylediği sözden dolayı tutuklandığını, ancak sağduyu sayesinde tahliye edilmesiyle bir nebze olsun hukuka karşı güvenlerinin arttığını belirtti.

  Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanan 16 yaşındaki liseli tutuksuz yargılanacak

  İki gün hapiste kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuşan M.E.A. da yaptığı kısa konuşmada, kendilerinin terörist olmadıklarını söyledi.

  M.E.A., "2-3 gündür beni destekleyen anneme, aileme, dedeme, anneanneme, CHP’ye, CHP Gençlik Kolları’na teşekkür ederim. Biz terörist değiliz. Biz bu yola çıkarken söz verdik. Faşist baskıya boyun eğemeyeceğiz. Biz Mustafa Kemal’in askeriyiz dedik. O yüzden içeri atıldık. Mustafa Kemal’in askeri olduğumuz için bizi içeri attılar ve gözdağı verdiler” diye konuştu.

  ”ÇOCUĞUMLA GURUR DUYUYORUM”

  Oğlunun kavuşunca sevinç gözyaşlarına hakim olamayan anne Nazmiye G., oğlu M.E.A. ile gurur duyduğunu söyledi. Olaya ilgi gösteren herkese teşekkür eden Nazmiye G., "CHP Gençlik Kolları, Kadın Kolları herkes yanımızda oldu. Türkiye yanımızda oldu. Herkese teşekkür ediyorum. Çocukların yeri cezaevi değil. Onların okul sıralarında oturması lazım. 3 gündür ağlamıyorum. Şu an sevinçten ağlıyorum. Ben çocuğumdan utanmıyorum. Gurur duyuyorum” dedi.

  Arkadaşları ise M.E.A.’nın adını söyleyerek yalnız olmadığını belirten sloganlar attı.

  Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanan 16 yaşındaki liseli tutuksuz yargılanacak
  Avukat Efkan Bolaç, Twitter'da bu fotoğrafı 'Özgürlük selfiesi' notuyla paylaştı.

  Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanan 16 yaşındaki liseli tutuksuz yargılanacak M.E.A.’nın annesi: Terörist gibi aldılar

  DEDESİNİN EVİNE GELDİ

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçundan tutuklanan ve yapılan itiraz sonucu tahliye edilen M.E.A., cezaevi önünde annesi Nazmiye G., CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP’liler ve arkadaşları tarafından karşılandıktan sonra dedesi Mehmet Emin Akkavim’in evine gitti. M.E.A.’yi burada da yakınları ve komşuları, sevinçle karşıladı.

  "BENİM YERİM HAPİSHANE DEĞİL, OKUL SIRALARI"

  Tahliye olduğu için çok mutlu olduğunu söyleyen, yaşanan süreçte kendisine destek olan başta ailesi olmak üzere herkese teşekkür eden M.E.A., "Benim yerim hapishaneler değil. Okul sıralarıdır" dedi.

  Gazetecilerin nasıl gözaltına alındığını sorması üzerine M.E.A., "Polisler okuluma geldi. Ben dersteydim. Çağırdılar. Polislerle beraber okuldan çıktık. Bunlar kimsenin yaşamak isteyeceği şeyler değil" dedi.

  Cezaevindeyken neler düşündüğü sorulması üzerine M.E.A., "Yapılan haksızlıkları düşündüm. Geçen sene 1 Mart’ta ’Bağımsız adalet istiyoruz’ demiştik. İnşallah biz inşa edeceğiz" dedi.

  ''HAKİMİN YÜZÜNE BAKMAYA FIRSAT KALMADI''

  Tutuklanma kararı verildiği sırada hakimin tavrının sorulması üzerine M.E.A., "Mahkeme zaten en fazla 5 dakika sürmüştür. O nedenle yüzüne bile dikkat etme fırsatım olmadı. Tutuklama kararı çıktı" dedi.

  "Hakim ile aranda bir diyalog geçti mi?" sorusuna da M.E.A., "Yok" yanıtını verdi.

  Tutuklu kaldığı süre içinde neyi özlediği sorulması üzerine M.E.A. cezaevinde yediği pilavı beğenmediğini ve annesinin pilavını özlediğini söyledi.

  ANNESİ: ÇOCUKLARIN YERİ ORASI DEĞİL

  Anne Nazmiye G. ise gazetecilerin, "Oğlunuz özgürlüğüne kavuştu, neler söyleyeceksiniz?" sorusuna üzerine, gülerek "Önce oğluma pilav yapacağım" dedi. Nazmiye G. ardından da "Çok mutluyum. Çocukların yeri orası değil" diye konuştu.

  M.E.A.’nın avukatlarından ve CHP İl Başkan Yardımcısı Ulaş Çalıkuşu, "Biz bütün sorgu ve mahkeme aşamasında yanındaydık. Arkadaşımız M.E.A., orada efendiliğinden hiç ödün vermedi. Dışarı çıktıktan sonra da yine efendiğini bozmadı. Herkesi vicdanına bırakıyoruz. Hukuki süreç devam ediyor" dedi.

  ''ONUN YERİ HÜCRELER DEĞİL OKUL''

  M.E.A.’yı cezaevi önünde karşılayıp, birlikte dedesinin evine gelen CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da M.E.A.’nın ailesine efendi bir çocuk yetiştirdikleri için teşekkür etti.

  Özkoç, şunları söyledi:
  "Çok efendi bir evlat yetiştirmişsiniz. Hücreler değil onun yeri, onun yeri okulu. Okuluna gidecek. sırasına oturacak. Arkadaşlarıyla berabar olacak. Memleketine, vatanına bağlı bir evlat yetiştirmişsiniz. Size bu ülkenin vekili, evladı olarak bundan dolayı teşekkür ediyorum. Bazı kırgınlık olmuştur. İç kırıklıklar olmuştur. Bu 2 gün içerisinde yaşadığımız olaylardan dolayı biz bu ülkeyi sonuna kadar sevmeye onunla ilgili onu koruyamaya kollamaya devam edeceğiz."

  M.E.A.’ye derslerinde başarılar dileyen Özkoç, derslerine yoğunlaşması konusunda da uyarı da bulundu.

  M.E.A.’nın avukatlarından Efkan Bolaç da "Latince bir söz var. ’Gerçeğin gücü ile kainatı fethedebilirim.’ Gerçeğin gücüyle, adaletin gücüyle biz M.E.A.’yı aldık. Bundan sonra kimseyi adaletsizliğin pençesine bırakmayı düşünmüyoruz. Adaletsizliğe uğrayanlara da M.E.A. dahil, var gücüyle savaşsın. Var gücüyle o dişlinin içinden insanlarımızı çıkartsın" dedi.

  OLAY NEYDİ?

  Sosyal paylaşım sitesinde örgütlenen Halkçı Liseliler Grubu üyeleri 2 gün önce saat 17.00'de Gedavet Parkı'nda toplanarak, Menemen'de 84 yıl önce gericiler tarafından katledilen şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ı andı. Anma etkinliğinde grup adına basın açıklamasını Meram Endüstri Meslek Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi M.E.A. okudu.

  OKULDA GÖZALTINA ALINDI

  M.E.A. konuşmasının sonunda gündemdeki yolsuzluk, rüşvet, hırsızlık olaylarından bahsederken iddiaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içerdiği iddia edilen sözler sarf etti. Halkçı Liseliler Grubu'nun anma etkinliğindeki konuşmasından dolayı önceki öğle saatlerinde Meram Endüstri Meslek Lisesi'ne gelen polisler M.E.A.'yı gözaltına aldı. Emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen M.E.A., Konya 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklandı.

  Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanan 16 yaşındaki liseli tutuksuz yargılanacak 'Çocuk yaştakilerin tutuksuz yargılanmaları esastır'

  'HAKARET KASTIM YOKTU'

  Tutuklanan lise öğrencisi M.E.A.’nın Cumhuriyet savcılığına verdiği ifadesinde, "Benim herhangi bir partinin gençlik kollarına üyeliğim bulunmamaktadır. ’Halkçı Liseliler’ diye tabir edilen ise facebookta bir sayfadır. Biz Valiliğe müracat ederek ’Şehit Subay Kubilay’ı anmak için izin aldık. Gedavet Parkı’nda toplandık. Ben facebooktaki sayfayı idare ediyorum. ’Başkan’ demeleri o olabilir. Söz konusu açıklamayı ben yaptım. Benim hakaret etme kastım yoktur" dediği öğrenildi. M.E.A.’nın dünkü açıklamasını İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi polisleri tarafından kamerayla kaydedildiği, bunu inceleyen Cumhuriyet Başsavcılığı’nın M.E.A. hakkında Cuhmurbaşkanı’na hakaret suçundan soruşturma başlattığı bildirildi.

  TUTUKLANDI

  M.E.A. savcılıktaki ifadesinin ardından sevk edildiği 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Türk Ceza Kanunu’nun 299’uncu maddesi gereğince ’Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan tutuklandı. M.E.A. hakkında dava açılırsa 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı