Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cumhurbaşkanı'na 'bölücü' suçlaması

  A.A
  10.08.2009 - 13:45 | Son Güncelleme: 10.08.2009 - 13:46

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Kendisine 'muhafazakar demokrat' denilen bir parti, bugün siyasal Kürtçülüğün, siyasal amaçlarına ulaşılmasını 'demokratik açılım' olarak ileri sürmektedir” dedi.

  Vural, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız'ı TBMM'de kabulünden sonra gazetecilerin, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açıklamalarına ilişkin soruları yanıtladı.

  Vural, Gül'ün “demokratik açılım” konusunda “kafayı kuma gömmemek lazım, artık jargon bile değişti” şeklindeki sözlerine ilişkin soruya, “Kafayı kuma gömen kendisi. Devekuşu politikası uygulayan kendisi. Türkiye'de silahlı terörle, Kürtçülüğü siyalaştırmak isteyenleri görmeyen kendisi” karşılığını verdi.

  Oktay Vural, “Bu milletin askerine, polisine, öğretmenine, mühendisine kurşun sıkanları görmediler mi? Türkiye'yi bölmek isteyenlerin siyasal amaçlarının farkında değiller mi? Türkiye'nin hangi tehlikeyle karşı karşıya olduğunu bilmiyorlar mı? Bu milleti etnik kimliklere göre bölme senaryosunun farkında değiller mi? Bu muhteremler nerede yaşıyorlar? Kendilerine sormak lazım; bu milletin adını değiştirmek isteyenler yok mu, bu milletin coğrafyasını bölmek isteyenler yok mu, bu millete kurşun sıkanlar, Doğu ve Güneydoğu da Kürtlere kurşun sıkan PKK diye bir örgüt yok mu? Sayın Cumhurbaşkanı... Yok mu? 40 bin şehit yok mu?” şeklinde sorular yöneltti.

  Türk milletinin tarihinde etnik kimlik ayrımı, ırkçılık yapılmadığına dikkati çeken Vural, “Kafanızdaki kategorik yaklaşımı, ırkçı yaklaşımı millete izafi edemezsiniz. Bu millet, bu coğrafyayı vatan yaparken kardeşlikle yaptı. Bugün milletimizin hiçbir ferdinde düşmanlık yok, kardeşlik vardır. Şimdi bu kardeşliği bozma projesi ile karşı karşıyayız” dedi.

  “GÖRÜŞME YAKLAŞIMI İÇİNDE OLMAYACAĞIZ”

  Vural, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın bu hafta konuyla ilgili muhalefetle görüşeceğini, kendisine randevu verilip verilmeyeceğine ilişkin soruya, “MHP olarak bin yıllık kardeşliğimizi bozacak, PKK ile müzakere döneminin başlatıldığı ve onlarla el sıkışıldığı bir dönemde, böyle bir konuda kesinlikle bir görüşme yaklaşımı içinde olmayacağız” karşılığını verdi.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de konuya ilişkin açıklama yaptığını anımsatan Vural, “Hiç kimse böyle bir ihanet projesinin parçası olmamalıdır.
  Hükümeti de uyarıyoruz. Kendisine 'muhafazakar demokrat' denilen bir parti, bugün siyasal Kürtçülüğün, siyasal amaçlarına ulaşılmasını 'demokratik açılım' olarak ileri sürmektedir. AKP'ye oy vermiş herkesi bu konuda duyarlı davranmaya davet ediyorum. Nereye gidiyor partiniz, kimin sözcülüğünü yapıyor? Hangi siyasal amaçları gerçekleştirmek istiyor?” diye konuştu.

  “TÜRK MİLLETİ, AÇILIMA KAPALI OLACAKTIR”

  “Sayın Cumhurbaşkanı sen Bizans tekfuru musun?” diyen Vural, şunları kaydetti:

  “Demokratik olduğunuzu göstermek için İstanbul'un adına da 'Konstantinopolis' diyelim. Böyle bir gaflet olmaz. Bu projeyi, Türk milletine düşmanlık projesi olarak görüyoruz. Sayın Ahmet Davutoğlu, 'Kardeşlik Projesi' diyor. Bu millet kardeşçe yaşamıyor mu ey Ahmet Davutoğlu? Üç beş terörist, askere, polise kurşun sıkıyor; onların istek ve taleplerini yerine getirmeyi 'Kardeşlik Projesi' olarak görüyorsun. Bu coğrafyada kardeşlik projesi, büyük Türk milleti ailesinin oluşmasıdır. Kardeşlik burada.

  Kardeşlik dedikleri bölücülüğe prim tanımaktır. Hükümeti uyarıyoruz MHP olarak biz bu milletin birlik ve beraberliğini savunan bir parti olarak bu tip safsatalarla MHP'nin kapısını çalmaya kimse cüret edemez. Bir Cumhurbaşkanı kalkıyor Bizans'tan bahsediyor. Türk İslam Medeniyetine atıfta bulunması gerekirken Bizans'tan bahsediyor. İsmimizi 'Türkiye' olmaktan çıkartalım mı? Milletimizin ismini mi çıkartalım. Bunlar safsatalardır. Uyarıyorum, bu milleti böyle kışkırtmayın, yanlış yapıyorsunuz. Bu milletin birliğinden yana olanlarla bir hesabınız mı var?”

  Söz konusu projeyi “tarihe hakaret” olarak değerlendiren Vural, “Biz Afrika;da bulunmuş yeni kabile miyiz? Cumhurbaşkanına çağrımız, ettiği yemini iyi okumasıdır ve o yemine sadık davranmasıdır. AKP'yle bu konuda giriştiği rol paylaşımını ve Cumhurbaşkanlığı makamını AKP'nin siyasi projelerinin uygulama yeri yapması da Cumhurbaşkanlığı makamıyla bağdaşmadığını söylüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı, milleti ve bu devleti temsil ediyorsunuz. Siyasal anlamda bölücülük, ayrımcılık, milli kimliği paylaştıracak bir takım projeler, sizin üstlendiğiniz görevlerle bağdaşmaz” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı