Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cumhurbaşkanı Sezer: Ülkelerin güçleri nüfusla ölçülmez

  ANKA
  11.07.2007 - 12:26 | Son Güncelleme: 11.07.2007 - 12:26

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ülkelerin güçleri ve gelişmişliğinin nüfusları ile değil, nüfuslarının niteliği ve onlara sunulan hizmetlerle ölçüldüğünü belirterek Türkiye'de son yıllarda nüfus artış hızında düşüş yaşandığını ancak bunun yeterli olmadığını kaydetti.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dünya Nüfus Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, ülkelerin gelişme sürecini ve gönenç düzeyini olumsuz etkileyen hızlı nüfus artışının, insanlığın bugününü ve geleceğini yakından ilgilendiren boyutuyla dünya gündemindeki öncelikli yerini koruduğunu belirtti.

  Hızlı nüfus artışının, gelir dağılımında adaletsizliğin, işsizliğin, çarpık kentleşmenin, eğitim ve sağlık hizmetlerinde yetersizlik gibi sorunların temelini ve hedeflenen yaşam kalitesine ulaşılmasının engelini oluşturduğunu kaydeden Sezer, ülkelerin güçleri ve gelişmişliğinin nüfusları ile değil, nüfuslarının niteliği ve onlara sunulan hizmetlerle ölçüldüğünü kaydetti.

  Sezer, yurttaşlara en iyi yaşam olanaklarını sunabilmenin, insanların sağlıklı, temiz ve kaynakların adil bölüşüldüğü bir dünyada barış içinde yaşayabilmesini sağlamanın tüm ülkelerin ortak amacı olması gerektiğini ifade ederken, “İnsanlığın bugününü ve geleceğini tehdit eden sorunların çözümü, ülkelerin işbirliğini, dayanışmasını ve ortak programlar üreterek uygulamasını zorunlu kılmaktadır. Türkiye'de son yıllarda nüfus artış hızında yaşanan düşüş, önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir ancak, ekonomik ve toplumsal koşullar gözönünde bulundurulduğunda yeterli değildir” dedi.

  Cumhurbaşkanı Sezer, nüfus artış hızının kontrol altına alınmasının, vatandaşların yaşam kalitesinin yükseltilebilmesinin, sağlıklı ve nitelikli kuşaklar yetiştirilebilmesinin, gelişmişlik farklılıkları ortadan kaldırılarak, herkese eşit koşulların sağlanabilmesinin, gönenç düzeyi yüksek bir Türkiye yaratılabilmesi için zorunlu olduğunu belirtti.

  Cumhurbaşkanı Sezer, şöyle devam etti:

  “Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun, bu yıl Dünya Nüfus Günü'nde gebelik ve doğuma bağlı önlenebilir nedenlerden ötürü yüzbinlerce kadının yaşamını yitirdiği, her kadının sağlıklı, onurlu bir yaşam sürme hakkı bulunduğu gerçeğinden yola çıkarak, anne sağlığını ön plana çıkarması, kadın-erkek herkese sorumluluklarını anımsatması, soruna dikkat çekilmesi yönünden anlamlıdır. Yetiştirdikleri kuşaklarla toplumun biçimlenmesinde en büyük rollerden birini üstlenen annelerin, sağlıklı, mutlu ve üretken bir yaşam sürmeleri, yarınlarımız için büyük önem taşımaktadır. Açlık ve yoksulluk tehdidinin olmadığı, insanların barış ve huzur içinde, gelecek kaygısı duymadan yaşadıkları, eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm olanaklara erişebildikleri bir dünyaya ulaşmak umuduyla Dünya Nüfus Günü'nde tüm yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı