Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Fotoğrafı görünce yıkıldım

  hurriyet.com.tr
  04 Eylül 2015 - 08:47Son Güncelleme : 04 Eylül 2015 - 08:47

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN International'a konuk oldu, göçmen krizine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Bodrum'da içinde bulunduğu botun batması sonucu boğularak yaşamını yitiren 3 yaşındaki Kobanili Aylan Kurdi'nin fotoğrafını görünce yıkıldığını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Becky Anderson'a verdiği mülakatta, "O resmi gördüğümde, bir aile ortamındaydı. Ne yazık ki çocuklarım ve torunlarım da benimle birlikte gördü. Yıkıldık. Kendimize 'insanlık nerede', 'insanlığın vicdanı nerede' sorularını sorduk" dedi.

  3 yaşındaki bir çocuğa ait bu fotoğrafın kendilerini ağlatan bir kare olduğunu ifade eden Erdoğan, "Daha önce de ne yazık ki Akdeniz'in azgın sularında çok sayıda çocuk, anne ve baba boğuldu" dedi.
  GERÇEK BU: SUÇLU BATI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhabirin "Suçlu kim" sorusuna, "Ben doğrusu tüm Batı dünyasını bu konuda suçlu buluyorum" yanıtını verdi. Erdoğan, Batı'yı "Akdeniz'i bir mezarlığa dönüştürmekle mi suçladığı" yönünde soruyu da "gerçeğin bu olduğunu" söyleyerek yanıtladı.

  Akdeniz'e sınırı olan ülkelerin bu insanları kabul etmek istemediğini ifade eden Erdoğan, öte yandan Türkiye'nin sınırlarına dayanan insanları misafir olarak kabul ettiğini, onlara ev sahipliği yaptığını, bu nedenle de Suriye ve Irak'tan Türkiye'ye gelenlerin sayısının 2 milyonu aştığını vurguladı.

  AZ ÖNCE GÖSTERDİĞİNİZ RESMİ GÖRMEK İSTEMİYORUZ

  Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa ve Macaristan gibi ülkelerin de aynı şeyi rahatlıkla yapabileceğini ancak yapmadıklarını ifade eden Erdoğan, aynı şeyin Almanya için de geçerli olduğunu söyledi. Erdoğan, Alman bir bakanın Türk yetkililerin ülkeye kabul ettiği kişilerden bazılarının seçilerek Almanya'ya götürülmesi yönündeki önerisini de eleştirdi ve "Bu nasıl bir yaklaşım, bunu anlamak mümkün değil" diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke yönetimlerinin de sorumluluk alması ve bu insanlara ortak bir operasyonla yaşama şansı verilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Az önce gösterdiğiniz şu resmi görmek istemiyoruz" ifadesini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Fotoğrafı görünce yıkıldım

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Fotoğrafı görünce yıkıldım


  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı