Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı Gül'den Gezi Parkı açıklaması

  DHA
  03.06.2013 - 12:47 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Gezi Parkı protestoları ile ilgili açıklama yaptı.

  Cumhurbaşkanı Gül, " Herkesin kendi ülkesinde en geniş şekilde kendisini özgür hissetmesi gerekir. Bu çerçeve içerisinde demokrasiler dediğimizde demokrasilerle tabi ki seçimlerle halkın iradesi ile her şey ortaya çıkar. Ama demokrasi demek sadece seçim demek de değildir. Bütün vatandaşlarımın büyük bir sağ duyu içerisinde hareket edeceklerini inanıyorum. Verilen bütün düşünceler okunmuştur, görülmüştür, not edilmiştir ve mesajlar da alınmıştır. Bütün vatandaşlarıma bu vesile ile sevgilerimi sunuyorum" diye konuştu" diye konuştu.

  "DEMOKRASİ DEMEK SADECE SEÇİM DEMEK DE DEĞİLDİR"

  Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye demokrasiye inanan ve demokrasinin kurallarını çalıştıran bir ülke. Hukukun üstünlüğüne inanan bir ülke. Mahkemenin kararlarına üst mahkemelerde itiraz edilebildiği ve itiraz yollarının açık olduğu bir ülke. Dolayısıyla bütün bu kurallar batı demokrasilerindeki standartlar çerçevesinde olmaktadır. Önce bunun bilinmesini isterim tabi ki. Türkiye'de herkesin düşüncesi, fikirleri ve inançları hepsi de saygı değerdir. Açık bir toplum içerisinde

  İzmir heyeti Cumhurbaşkanı’nın ani kararla basını aldığı ziyaretinde yaşananları hurriyet.com.tr’ye anlattı:Cumhurbaşkanı da üzülüyor 
  Banu ŞEN/İZMİR
  Geçen ay yapılan seçimler sonrası tekrar İzmir Ticaret Odası Başkanlık koltuğuna oturan Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü makamında ziyaret etti.
  Demirtaş, Cumhurbaşkanı Gül’ün günlerdir beklenen Gezi Park eylemleriyle ilgili açıklaması sırasında yaşananları hurriyet.com.tr’ye anlattı. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu, Başkan Ekrem Demirtaş’la birlikte bu sabah için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den randevu aldı.
  Basına kapalı gerçekleşeceği açıklanan ziyaret sürpriz bir kararla, medya önünde yapıldı. Demirtaş o anları şöyle anlattı: “Toplantının basına açık olacağını bilmiyorduk. Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha önceden açıklama yapma kararı almış. Biz tüm bunları o an öğrendik. Tabii ki bundan mutluluk ve sevinç duyduk. Basın açıklamasından sonraki görüşmemizde ise olaylardan duyulan üzüntü ifade edildi. Ama konuşmanın asıl konusu İzmir’in EXPO 2020 adaylığıydı. Sayın Cumhurbaşkanımız 2015 için de adaylığımızı sağlamıştı. 2020 için de desteğini sürdürüyor. Cumhurbaşkanımız yarı İzmirli. EXPO 2020 adaylığımız için ne kadar ilgili olduğunu da gördük. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili İzmir’e geleceğini öğrendik. “
  yaşıyoruz. Ve hepimizin farklı farklı düşüncelerimizi, görüşlerimizi, siyasi eğilimlerimizi, inançlarımızı bunlara muhakkak ki saygı göstermemiz gerekir. Bu saygı ve sevginin şüphesiz karşılıklı olması gerekir. Herkesin kendi ülkesinde en geniş şekilde kendisini özgür hissetmesi gerekir. Bu çerçeve içerisinde demokrasiler dediğimizde demokrasilerle tabi ki seçimlerle halkın iradesi ile her şey ortaya çıkar. Ama demokrasi demek sadece seçim demek de değildir. Seçimlerin dışında da farklı görüşler, farklı durumlar, itirazlar varsa bunların da çeşitli yollarla dile getirilmesinden daha tabi de bir şey olamaz. Barışçı gösteriler şüphesiz ki tabi ki bunun bir parçasıdır" dedi.

  "İYİ NİYETLİ OLARAK VERİLEN MESAJLARIN DA ALINDIĞININ BİLİNMESİNİ İSTERİM"

  Cumhurbaşkanı Gül, "Bu anlamda son günlerdeki gelişmeleri bu çerçeve içerisinde görüyorum. Ve şunu da açıklıkla söylemek istiyorum ki, iyi niyetli olarak verilen mesajların da alındığının bilinmesini isterim. İyi niyetli olarak verilen mesajların hepsi alınmıştır. Bunların muhakkakki günü geldiğinde gereği de yapılacaktır. Zaten bunun işaretini de eminim ki hepiniz görüyorsunuz. Yalnız bu noktadan sonra artık dikkatli olmak gerektiğine inanıyorum. Hepimizin tecrübeleri şunu göstermektedir ki, maalesef bu tip toplumsal olayların neticesinde illegal örgütler devreye girerler ve onlar esir alırlar ve çok yanlışlara sokarlar. Buna hiç müsaade etmemek gerekir. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum ki; herkes sağduyulu olmalı. Kurallara herkes uymalı ve itirazları görüşleri varsa bunlar barışçı bir şekilde dile getirilmeli ki bunlar getirildi. Bundan sonra hiç kimsenin kabul etmeyeceği imajlarımızı zedeleyici davranışlara da hiç müsaade etmemek gerekir" diye konuştu.

  "ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİR"

  Cumhurbaşkanı Gül, "Şunu da unutmayalım ki bir ülkenin imajını yapmak kolay değildir. Hepimiz hep beraber Türkiye olarak 10 yıl içerisinde didindik, uğraştık ve Türk ekonomisini, Türkiye'nin imajını içeride ve dışarıda çok üst noktalara taşıdık. Bunun zedelenmesi hiç kimseye fayda getirmez. Hepimize zarar verir. Ülke hepimizindir ve ülkemize sahip çıkmamız gerekir" dedi.

  "TÜRKİYE'NİN DEMOKRASİSİ DE TEST EDİLMİŞTİR"

  Cumhurbaşkanı Gül, "Şunun da yine bilinmesini isterim ki bütün bu son üç dört gün içerisindeki gelişmeler gösteriler, bunlar yapılırken Türkiye'nin demokrasisi de test edilmiştir. Demokratik olmayan hukukun üstünlüğüne inanmayan ülkelerde bu tip gösterilerin nasıl neticelendiğini şöyle bir etrafımızdaki Ortadoğu'daki bazı ülkelerde olup bitenlere bakarsanız oradaki maliyetlerini göreceksiniz. Türkiye ise bunlar gördüğünüz gibi çok şükür onarılmaz acılar tattırmadan gelişmiştir, neticelenmiştir. Bu saatten sonra hepimizin yapacağı şey sakin olmak, kurallar uymak ve neticede ülkemizin herhangi bir şekilde zarar görmesine hiç fırsat vermemek olacaktır. Bütün vatandaşlarımın büyük bir sağ duyu içerisinde hareket edeceklerini inanıyorum. Verilen bütün düşünceler okunmuştur, görülmüştür, not edilmiştir ve mesajlar da alınmıştır. Bütün vatandaşlarıma bu vesile ile sevgilerimi sunuyorum" diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı