Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cumhurbaşkanı Gül'den Foreign Affairs'e Gezi yorumu

  Hürriyet Planet
  25 Eylül 2013 - 08:44Son Güncelleme : 25 Eylül 2013 - 15:11

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün ABD'de Merrill Lynch tarafından düzenlenen çalışma kahvaltısının ardından bugün de Foreign Affairs'de yayınlanan röportajında Gezi protestolarına değindi.

  Cihan Haner Ajansı'nın aktardığına göre Cumhurbaşkanı Gül, dün Merrill Lynch çalışma kahvaltısında Gezi olayları ile ilgili soru üzerine, "Bu ve benzeri olayların başlangıcı ile ilgili açıkçası gurur da duyarım. Çünkü şundan dolayı: Türkiye'yi bilenler, tanıyanlar 10-15 yıl önce Türkiye hangi gündemlerle dünyanın kamuoyuna gelirdi veya Türkiye'nin problemleri neydi? Bugün ise Türkiye'nin problemleri ne? İstanbul'daki olayların başlangıcı aynı Washington'da, Londra'da, New York'ta olduğu gibi çevre bilinci, şehrin yapılması ile ilgili bu bina buraya yakışır, yakışmaz kaygıları ile ortaya çıkan bir olay. Şimdi Beşinci Cadde'de birkaç yüz kişi toplansa, caddenin ortasına lastikler yaksa, 'Bu yolu tıkıyorum ben' dese, bunu bazen gündüz, bazen gece saat 10'da yapsa New York polisi ne yapar? Ne yaparsa onu yapıyor İstanbul polisi de..." demişti.

  GEZİ EYLEMİNİN BAŞLANGICINDAN GURUR DUYDUM

  "BİR GECE 100 KİŞİ BEYOĞLU'NDA TOPLANMIŞTIR..."
  Gül, Foreign Affairs'in Yazıişleri Müdürü Jonathan Tepperman'ın protestoların Türkiye'deki bölünmeye işaret ettiği yorumu üzerine ise, "Türkiye'nin ikiye bölünmüş olduğu fikrine katılmıyorum. On binlerce kişinin katıldığı gösteriler düzenlenmedi ki... Belki bir gece 100 kişi Beyoğlu'nda, buranın Beşinci Caddesi gibi düşünün, bir yerde toplanıp lastik yakmıştır" dedi.

  Tepperman'ın "Ancak protestolar devam ediyor ve başka şehirlere de yayıldı" demesi karşısında da Gül, "Radikal örgütler bu protestoları mesajlarını iletmek için kullandı ve birçok şehirde yaşanıyor, ancak kitlelerin katılımıyla değil. Elbette radikal grupların da protesto düzenleme hakkı var. Ancak kimse kamu düzenini bozmamalı" diye konuştu.

  Gezi protestolarının Türkiye'nin ileri bir demokrasi olduğunun göstergesi olduğunu ve zaman zaman orantısız güç kullanıldığını belirten Gül, yasal süreçlerin başladığını ve faillerin bazılarının cezalandırıldığını söyledi.

  Gül, Türkiye'nin ekonomisinin yavaşladığı sorusuna da, "Ekonomi güvenilir bir zeminde büyümeye devam ediyor. Büyüme oranı geçtiğimiz yıllara göre düşük ancak diğer ülkelere kıyasla Türkiye'nin büyüme oranları hala çok iyi. Son çeyrekte Türkiye yüzde 4,4 büyüdü, bunu başka bir Avrupa ülkesinde göremezsiniz. Bankalar çok güçlü. Dolayısıyla geleceğe baktığımda bir sorun öngörmüyorum" diye yanıt verdi.

  "SİZ ESKİ BİR DIŞİŞLERİ BAKANI OLARAK..."
  Gül ile Tepperman'ın sohbetinde Türkiye'nin dış politikası da gündeme geldi:

  Tepperman, "Türkiye bölgenin lideri olma konusunda bir potansiyele sahip. Ancak son 12 ayda daha yalnızlaşmış gibi görünüyor. Mısır'daki darbeden beri Kahire'yle ilişkiler kötüye gitti. Türkiye hala İsrail'le olan ilişkilerini düzeltmiş değil. Bu arada sadece Suriye'yle değil İran ve Irak'la da işler zor görünüyor. Suudi Arabistan ya da Katar'la da durumun mükemmel olduğu da söylenemez. Siz eski bir dışişleri bakanısınız, şu an Türkiye'nin dış politikası nedir ve ne olmalı?" diye sordu. Gül ise şu yanıtları verdi:

  "Türkiye bölgede istikrar istiyor, ekonomik işbirliği istiyor, halkının mutluluk ve refah içinde olmasını istiyor. Halkımızın mutluluğunun ve refahının artması için daha fazla demokrasi ve daha fazla insan hakları olmalı ve insanlar bu haklarını kullanabilmeli. Bunlar bizim dış politikamızın sütunlattı. Bizim kontrolümüzün dışında olaylar yaşandığında, bu olaylara hep bu sütunlardan yaklaşıyoruz.

  "Bizim temel önceliğimiz her zaman bölgedeki ülkelerle ilişkilerimizi geliştirmek olmuştur. Bu ülkelerin çoğuyla birçok alanda ikili anlaşmalar imzaladık. Karşılıklı üst seviye ziyaretler yaptık. Ancak bölgedeki olaylar kendi yolunda gelişti. Olacakları tahmin etmek elimizde değil. Bu olayları başlatanlar da biz değiliz."

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı