Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanı Gül Tarsus'ta

  DHA
  22.02.2011 - 12:35 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, göreve seçilmesinden sonra ilk kez Mersin'e geldi. Cumhurbaşkanı Gül'ün programı nedeniyle günler öncesinden yoğun hazırlık yapılırken çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Nusret Mayın Gemisi''ni gezen Gül, ''Geminin burada olduğunu bilmiyordum'' dedi.

  GÜL'ÜN ZİYARETİNDEN KARELER

   

  Cumhurbaşkanı Gül'ün geçeceği güzergahlar Türk bayrakları ve belediye flamaları ile donatıldı. Caddelerde yer alan bilbordlara Gül'ün fotoğraflarının bulunduğu afişler asıldı. Ayrıca, geçiş güzergahlarına "Sayın Cumhurbaşkanımız 2013 Akdeniz Oyunları Aday kenti Mersin'e hoş geldiniz", "Sayın Cumhurbaşkanımız Akdeniz Lojistik Merkezi Mersin'e hoş geldiniz", "Sayın Cumhurbaşkanımız Narenciyenin başkenti Mersin'e hoş geldiniz" şeklinde büyük boy afişler asıldı. Güzergahlarda bulunan tüm çöp konteynırları geriye çekilirken, hiç bir aracın park etmesine izin verilmedi.

   

  Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin bulunduğu Atatürk Caddesi ise bayrak ve flamalarla donatılırken, giriş kapısından makama kadar kırmızı halı serildi. Belediye binası ise adeta gelin gibi süslendi.

   

  ÜNİFORMALI POLİS HASSASİYETİ

  Cumhurbaşkanı Gül’ün Adana’dan Mersin’e gittiği güzergahta yol kenarlarında üniformalı polis görünmemesi dikkat çekti. Üniformalı güvenlik görevlileri arka kısımlarda ve araçlarda bekletilirken, yol kenarında sivil memurlar görev aldı. Bu durumun, Gül’ün yol güzergahlarında üniformalı polis seti olmasını istememesinden kaynaklandığı öğrenildi

  Nusret Mayın Gemisi

  Nusret Mayın Gemisi Osmanlı Donanması’nda 1913’te göreve başlayan Alman yapımı mayın gemisi, 7-8 Mart 1915’te Karanlık Liman’a döktüğü sahile paralel 26 mayınla, 18 Mart 1915 Deniz Zaferi’nin kazanılmasında büyük rol oynadı.

  Döşediği mayınlarla birçok savaş gemisinin batmasına neden oldu. 1937’de dalgıç gemisi oldu. 1939’da tekrar ’Nusret’ adını aldı. 1962’de Kalkavan ve Kaptanoğlu’na satıldı. 1962-66 yıllarında büyük bir tadilat ile kargo gemisi oldu ve ’Kaptan Nusret’ adını aldı. 1979’da A. Tombul ve 1980’de Mustafa Okan Kardeşler Kollektif Şirketi’ne satıldı. 1990’da Mersin Limanı’ndan çıkarken battı.

  1999’da çıkarıldı ve yüzdürüldü. Mersin Limanı’nda çürümeye ve jilet olmaya terkedilmişken, Tarsus Belediyesi tarafından sahip çıkıldı. 2004’te bu gemi tekrar aslına uygun hale döndürülüp Tarsus’ta bir parkta ’Nusret’ olarak ziyarete açıldı. Ancak geminin orijinal parçalarından sadece omurga kısmı kaldı.

  İstanbul'dan hava yoluyla Adana'ya inen Gül, ilk ziyaretini Tarsus'a gerçekleştirdi. Gül, Çanakkale Çanakkale Deniz Savaşları sırasında destan yazan ve Çanakkale Zafer Parkı'nda müzeye dönüştürülen Nusret Mayın Gemisi'nin bulunduğu alanda karşılandı. Karşılamaya Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral İsmail Taylan, Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Bedri Dursun, MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, Ak Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, Ali Er, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekili Zafer Üskül, CHP Mersin Milletvekili Ali Oksal, MHP Mersin Milletvekili Akif Akkuş ve diğer ilgililer katıldı.

   

  NUSRET MAYIN GEMİSİ'Nİ GEZDİ

   

  Gemiyi gezerek yetkililerden bilgi alan Gül, "Tarihe yön veren gemiyi gezdiniz, ne his ettiniz?" şeklindeki soruya, "Burada olduğunu bilmiyordum. İçeride hikayesini öğrenince, burada olmasına bir anlam veremedim. Ama belediye başkanıma tebriklerimi ilettim. Tebriğe şayan bir olay" diye yanıtladı.

   

  Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra tarihi Makam Cami Hz.Daniel Mezarı'nı gezip yaya olarak Ulu Cami'ne geçti. Yaklaşık 100 metrelik yürüyüş esnasında vatandaşlar Gül'e sevgi gösterilerinde bulunup, üzerine Gül yaprakları saçtı. Yol kenarında bekleyen Kuvai Milliye üniformalı yaşlıların yanına gelerek tek tek tokalaşan Gül, hal hatır sorarak sohbet etti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı