Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cumhurbaşkanı Gül, Peres'in İsrail'e davetini kabul etti

  A.A.
  19 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 19 Aralık 2009 - 00:59

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da biraraya gelmelerinin ardından İsrail Cumhurbaşkanlığı, görüşmenin olumlu ve dostça bir ortamda geçtiğini bildirdi.

  Ayaküstü Gül-Obama zirvesi

  İsrail Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanlarının,  Türkiye ve İsrail arasında normal, olumlu ve istikrarlı ilişkilere dönülmesinde  mutabık oldukları” vurgulanarak, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Peres'in İsrail'e  davetini kabul ettiği de belirtildi.

  İki cumhurbaşkanının İsrail ile Filistinliler ve yanısıra İsrail ile  diğer Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yollarını da ele  aldıkları bildirildi. Cumhurbaşkanı Gül'ün, Türkiye'nin İsrail ile komşuları  arasındaki barışta ilerleme sağlanabilmesi için ciddi çabalar göstermeye hazır  olduğunu dile getirdiği de kaydedildi.

  Peres'in Gül'e, ülkesinin komşularıyla adil ve gerçek bir barış için  çalıştığını söylediği ve “İsrail'in Gazze'deki Filistinliler'in acı çekmesi  isteğinde olmadığını” vurgulayıp, “Ramallah'ın Filistin Devlet Başkanı Mahmud  Abbas'ın yönetimi altında olsaydı Gazze'nin, çoktan hareketli ve canlı bir bölge  durumuna gelmiş olacağını” da ifade ettiği belirtildi.

  Peres'in ayrıca Gül'e, Hamas'ın Gazze'de El Fetih liderlerini öldürüp,  Filistin halkına ciddi zararlar verdiğini söylediği ve “Eğer Hamas yön  değiştirip İsrail'i tanısa, terör faaliyetlerini durdursa, Gazze'nin çehresi  bugünkünden çok farklı olurdu” ifadelerini kullandığı da kaydedildi.

  Toplantının sonunda Peres'in, Türkiye'nin, Ortadoğu barışının  geliştirilmesine yönelik çabalarından dolayı Gül'e teşekkür ettiği, Gül'ü, resmen  ziyaret etmesi için İsrail'e davet ettiği de ifade edildi. İsrail  Cumhurbaşkanlığı, Gül'ün de Peres'e, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü  nedeniyle gönderdiği samimi kutlamaya teşekkür edip, Peres'in İsrail davetini  kabul ettiğini de bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı