Cumhurbaşkanı Gauck'tan önemli mesaj

Hürriyet Haber
09.01.2015 - 12:58 | Son Güncelleme:

Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Berlin'de verdiği yeni yıl resepsiyonunda Paris'teki saldırıyı kınadı.

Sivil toplum örgüt temsilcilerini Bellevue Saray'ında ağırlayan Gauck, 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris'teki 'Charlie Hebdo' adlı mizah dergisine yapılan saldırıyı kınadı.

Gauck, "Paris'te olanlar bizi dehşete düşürdü ve derinden etkiledi, ancak bu saldırı inançlarımızı sarsamaz" şeklinde konuştu. Özgürlüğünün kısıtlanamamasına değinen Gauck, ifade özgürlüğünün ve demokrasinin yanı sıra din özgürlüğünün de korunması gerektiğine dikkat çekerek "Özgürlüklerimizden taviz vermeyeceğiz" dedi.

NEFRET BİZİ BÖLEMEZ
Alman halkın demokratik bir toplum olduğunu savunan Gauck, "Hangi Tanrı'ya ibadet ettiğimiz önemli değil. Asıl önemli olan anayasayı, hukukun üstünlüğünü ve insanlığı tanımamız. Bunun için Hıristyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar ortak bir mücadele veriyor " dedi.

Aşırı dinciler tarafından sindirilmeye izin vermeyeceğini ifade eden Gauck, konuşmasının sonunda "Hepimiz Charlie'yiz" diyerek Paris'teki kurbanları andı.

TERÖRE KARŞI EYLEM
Almanya Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Başbakan Merkel de dahil tüm parti liderlerine mektup gönderip teröre karşı ortak eylem yapılmasını istedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı