Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı: Sonuna kadar gideceğiz

  Deutsche Welle Türkçe
  13.04.2016 - 10:59 | Son Güncelleme:

  Alman komedyen Jan Böhmermann hakkında şikayetçi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Alman avukatı, yargıda 'sonuna kadar gideceklerini' söyledi. Polis koruması verilen Böhmermann ise bu haftaki programını iptal etti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğanın avukatı: Sonuna kadar gideceğiz

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı temsil eden avukat Hubertus von Sprenger, ZDF kanalında yayınlanan "Heute Journal" programında yaptığı açıklamada, hukuki olarak son merciye kadar gideceklerini söyledi.

  Almanya ‘hakaret şiiri’ni tartışıyorAlmanya ‘hakaret şiiri’ni tartışıyor

  "Ben bir kişiyi savunma görevini üstlenirsem, bunu sonuna kadar götürürüm" diye konuşan Avukat von Sprenger, "Cumhurbaşkanı, ilgili kişinin yargılanmasını, cezalandırılmasını, ayrıca bir daha asla bu tür bir vakanın medeni hukuk açısından tekrar etmemesini istiyor" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğanın avukatı: Sonuna kadar gideceğiz
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı temsil eden avukat Hubertus von Sprenger

  PROGRAMINI İPTAL ETTİ

  ZDF kanalında 31 Mart'ta yayınlanan programında Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında okuduğu küfürlü şiir nedeniyle 'hakaret' suçlamasıyla karşı karşıya olan Böhmermann ise bu haftaki programını iptal ettiğini duyurdu. Böhmermann ve prodüksiyon firması bu karara, 'konuyla ilgili çok fazla sayıda haber yapılması ve ilginin program ve Böhmermann'ın üzerinde olması nedeniyle' artan kamuoyu baskısını gösterdi.

  Ayrıca Böhmermann'ın evinin polis korumasına alındığı bildirildi. Köln polisinden yapılan açıklamada, tedbir amacıyla komedyenin evinin önünde bir polis aracı bekletildiği açıklandı. Polis Sözcüsü, "Durumu takip ediyoruz, diğer güvenlik birimleri ile de iletişim halindeyiz" dedi.

  Almanya Başbakanı Merkelden Erdoğan şiiri ile ilgili açıklamaAlmanya Başbakanı Merkel'den 'Erdoğan şiiri' ile ilgili açıklama

  Böhmermann hakkında "Neo Magazin Royale" adlı hiciv programında okuduğu şiir nedeniyle Alman ceza yasasındaki iki ayrı maddeden soruşturma yürütülüyor. 103'üncü madde olan 'yabancı devlet adamlarına hakaret' suçundan dava açılabilmesi için Alman hükümetinin izni gerekiyor. Alman hükümeti, Türk hükümetinin bu yöndeki sözlü notası üzerine Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'ndan uzmanların oluşturduğu bir komisyon kurmuştu. Komisyon kararını henüz açıklamadı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "hakaret" suçunu düzenleyen 185'inci madde uyarınca Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Her iki soruşturma da ZDF kanalının merkezinin bulunduğu Mainz kentindeki savcılık tarafından yürütülüyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğanın avukatı: Sonuna kadar gideceğiz

  Etiketler: Jan Böhmermann
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı