Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyorum

  ANKARA
  22.07.2017 - 23:55 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, İsrail’in Harem-i Şerif’teki ibadet kısıtlamalarına İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirve Dönem Başkanı olarak tepki gösterdi.

  Erdoğan, “Uluslararası toplumu Harem-i Şerif’te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum” dedi. Erdoğan, açıklamasında özetle şunları kaydetti:

  KISITLAMALAR KABUL EDİLEMEZ

  “Doğu Kudüs’te 14 Temmuz günü yaşanan ve tarafımızdan da tasvip edilmeyip üzüntü duyulan bir olayı gerekçe göstererek Harem-i Şerif’i üç gün süreyle kapatması ve ardından Müslümanların Harem-i Şerif’e girişlerine, metal detektörler konulması dahil, yeni kısıtlamalar getirmeye çalışması kabul edilemez.

  İSRAİL’İ KINIYORUM

  İsrail’in tutumunda ısrar etmesini, bir kez daha Harem-i Şerif’te Cuma namazı kılınamamasını ve İsrail güçlerinin Cuma namazı için toplanan kardeşlerimize karşı aşırı güç kullanımını İİT Zirve Dönem Başkanı sıfatıyla kınıyorum. Olaylarda hayatını kaybeden 3 kardeşimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum.

  Metal detektörler ve diğer kısıtlamalar derhal kaldırılarak statükoya dönülmelidir. Uluslararası toplumu Harem-i Şerif’te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum.” 

  Etiketler: gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı