MERSİN HABERLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mersin’e Geliyor

IHA
13.10.2015 - 16:04Son Güncelleme :

MERSİN VALİSİ ÖZDEMİR ÇAKACAK, AÇILIŞI CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN YAPILACAK ALAKÖPRÜ BARAJI'NDA İNCELEMELERDE BULUNDU.

IHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonunda Mersin’e geliyor. Erdoğan, 17 Ekim Cumartesi günü Anamur’dan KKTC’ye içme suyu götürecek projenin bir ayağı olan Alaköprü Barajı’nın ve projenin açılışını yapacak.
Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelişi öncesinde Anamur’a giderek Alaköprü Barajı’nda incelemelerde bulundu. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Anamur Dragon Çayı üzerinde inşa edilen ve Anamur’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) içme suyu götürme projesinin bir ayağı olarak yapımı tamamlanan Alaköprü Barajı’nı yerinde inceleyen Vali Çakacak’a, Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk, Devlet Su İşleri Bölge Müdürü Ali Kılıç ve diğer yetkililer eşlik etti.
Çakacak, burada Alaköprü Barajı’ndan başlayıp, 80 kilometresi denizde olmak üzere toplamda 106 kilometrelik bir isale hattı ile devam eden ve KKTC’deki Geçitköy Barajı’nda sona eren ve 17 Ekim Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışının yapılması planlanan projeyle ilgili açıklama yaptı. Çakacak, “Halen kısıtlı yeraltı ve yüzeysel su kaynakları nedeniyle su sıkıntısı çekilen KKTC‘ye içme ve sulama suyu temin edilerek 50 yıllık bir perspektifte su ihtiyacı karşılanacaktır. Proje ile KKTC’de 48 bin 240, Anamur’da da 84 bin dekarlık bir alanda yapılacak sulu tarım ile de yüksek gelir artışları sağlanacaktır” dedi.
Çakacak, proje ile yıllık 75 milyon m3 suyun KKTC’ye içme ve sulama suyu olarak gönderileceğini, Hidroelektrik Santrali ile de yılda 91.25 Gwh elektrik üretilerek Mersin ve Türkiye’nin kalkınmasına büyük katkı sağlanacağını vurguladı. Vali Çakacak, “Bu denli büyük ve ‘asrın projesi’ olarak nitelenen ve 17 Ekim Cumartesi günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak olan bu yatırımın, Akdeniz’in incisi Mersin’e ve Mersin üzerinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kazandırılmış olmasının verdiği haklı gururu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Cumhurbaşkanı Erdoğan Mersin’e Geliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2015 tarihinde saat 16 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Cumhurbaşkanı Erdoğan Mersin’e Geliyor haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:22
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  18:49
 • Yatsı
  20:09
Sayfa Başı