Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cumhurbaşkanı Erdoğan için Pekin'de sıcak karşılama töreni

  Sadi KAYMAZ, PEKİN / DHA
  29 Temmuz 2015 - 13:50Son Güncelleme : 29 Temmuz 2015 - 17:41

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği iki günlük resmi ziyaret kapsamında mevkidaşı Şi Cinping ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan için düzenlenen resmi karşılama töreninde Çinli çocuklar, ellerindeki Çin ve Türkiye bayraklarını coşkuyla salladı. Erdoğan da çocuklara alkışla karşılık verdi.

  Devlet Başkanlığı'nın yanı sıra, Çin Komünist Partisi Genel Sekreterliği görevini yürüten Şi Cinping tarafından devlet töreniyle karşılanan Erdoğan, daha sonra beraberindeki bakanlar ve dışişleri yetkilileriyle birlikte heyetler arası görüşmeye geçti. Taraflar, görüşmenin ardından bir dizi ikili anlaşmanın imza törenine tanıklık etti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan için Pekinde sıcak karşılama töreni

  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre, heyetler arası görüşmede iki ülke arasındaki işbirliği ve işbirliği imkanları ele alındı. Bunun yanı sıra, her iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası sorunlar üzerinde de istişarede bulunuldu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan için Pekinde sıcak karşılama töreni ERDOĞAN ÇİN’E İNER İNMEZ…

  Cinping ile Büyük Halk Salonu'nda gerçekleştirilen heyetler arası görüşmeye katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ziyaret, aramızdaki karşılıklı güven ve anlayışın güçlenmesine, halklarımız arasındaki dostluğun pekişmesine hizmet edecektir” dedi.

  Erdoğan, heyetler arası görüşmenin basına açık bölümünde yaptığı konuşmasına, "Üç yıl sonra Pekin’i ziyaret etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Buraya gelişimizden itibaren şahsıma ve tüm heyetime gösterilen yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı tekrar teşekkür ediyorum" sözleri ile başladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan için Pekinde sıcak karşılama töreni

  İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 45. yıl dönümünde olduğunu, 2010 yılında atılan adımlarla stratejik işbirliği safhasına gelindiğini ve bu safhanın da uygulama döneminde olunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dolayısıyla biz Çin ile ilişkilerimize stratejik açıdan bakıyoruz. Bu ziyaret, aramızdaki karşılıklı güven ve anlayışın güçlenmesine, halklarımız arasındaki dostluğun pekişmesine hizmet edecektir. Sizlerin de hassas olduğu belli konularda duyarlı ve iş birliği içinde hareket etmeye bugüne kadar özen gösterdik ve gösteriyoruz" dedi.

  İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR
  Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Cinping de ülkelerini üç kez ziyaret ettiğini hatırlatarak bu ziyaretlerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk-Çin ilişkilerine verdiği önemi gösterdiğini belirtti. Başkan Cinping konuşmasında Türk-Çin ilişkilerinin yönünü belirlemeyi, içeriğinin genişletmeyi ve zenginleştirmeyi temenni ettiğini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Cinping’in katıldığı heyetler arası görüşmelerinden sonra iki ülke arasında anlaşma ve mutabakatların imzalandığı törene geçildi. Heyetler arası görüşme ve imza töreninde; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin de hazır bulundu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan için Pekinde sıcak karşılama töreni

  ÇİN'DEN TERÖRE LANET
  Erdoğan ile evsahibi mevkidaşı Cinping arasında Pekin'de gerçekleşen görüşmeden sonra yerli ve yabancı basının sorularını yanıtlayan Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Ming, "Türkiye'nin Suriye'deki IŞİD hedeflerine düzenlediği operasyonları Çin tarafının nasıl değerlendirdiği" sorusunu yanıtladı.

  Terörizmin insanlığın ortak düşmanı olduğunu ve dünya ülkelerinin terörizmle mücadelede dayanışmayı güçlendirmesi gerektiğini ifade eden Zhang Ming, "Türkiye ve Çin de bu konudaki işbirliğini geliştirmek hususunda fikir birliği içindedir" dedi.

  TÜRKİYE'YE FÜZE SATILACAK MI?
  Bakan Yardımcısı Zhang ayrıca, "İki taraf arasındaki görüşmelerde hava savunma sistemi satışının gündeme gelip gelmediği" konusunda açıklamada bulundu. Zhang, "Türkiye ve Çin tarafları, savunma işbirliği alanında işbirliğini güçlendirmek için ortak iradeye sahiptir" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan için Pekinde sıcak karşılama töreni

  Çin basınında son günlerde çıkan haberlerde Erdoğan'ın bu ülkedeki temaslarında, nükleer santral ve demiryolu alanında işbirliğinin yanı sıra, hava savunma füze sisteminin satışının masaya gelebileceği belirtiliyordu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan için Pekinde sıcak karşılama töreni
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı