Dünya Haberleri

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız mevkidaşı Hollande'la telefonda görüştü

  hurriyet.com.tr
  04.09.2015 - 08:30 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile telefonla görüşerek Avrupa ülkelerini de son günlerde yoğun olarak etkilemeye başlayan mülteci krizini ele aldı.

  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Hollande dün akşam saatlerinde gerçekleşen telefon görüşmesinde Türkiye’nin Suriyeliler başta olmak üzere mültecilere yardım eli uzatmasını taktirle karşıladıklarını ve bu konuda Türkiye’nin yanında yer aldıklarını belirtti.

  Suriyeli üç yaşındaki bir çocuğun ailesi ile botla Yunanistan'a gitmeye çalışırken boğulması ve Bodrum sahillerinde cesedinin bulunması Türkiye'de ve Avrupa'da gazetelerin ilk sayfalarında yer almış ve mülteci krizi gündemin ilk sırasına yerleşmişti.

  SİYASİ ÇÖZÜM BULUNMAZSA...

  Reuters'ın haberine göre; görüşmede iki liderin Suriyeli çocuğun cansız bedeninin sahile vurmasının, yaşanan dramı tüm çıplaklığıyla ortaya koyduğunu ve bu konuda Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm dünyanın gereken sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini vurguladıkları öğrenildi.

  Cumhurbaşkanlığı kaynakları Hollande’ın Fransa olarak mültecilerle ilgili olarak Türkiye’ye daha fazla yardım edeceklerine, AB’nin Türkiye ile daha fazla işbirliği yapması için çaba göstereceklerine değindiğini de belirtti. Hollande'ın Suriye konusunda siyasi çözüm bulunmaması halinde mülteci sorununun daha da artabileceğine dikkat çektiği de belirtildi.

  Erdoğan dün B20 zirvesinin açılışında yaptığı konuşmada başta Avrupa ülkeleri olmak üzere diğer ülkeleri mülteciler konusunda izledikleri politikalar konusunda eleştirmiş ve daha sorumlu davranmaya davet etmişti.

  Erdoğan Hollande ile görüşmesinde de Türkiye'de yaklaşık 2 milyon Suriyeli ve Iraklı olduğunu hatırlatarak, yük paylaşımı konusunda uluslararası toplumun gerekeni yapmasını beklediklerini ifade etti.

  Etiketler: Aylan
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı