Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile görüşecek

  AA
  03 Eylül 2014 - 12:10Son Güncelleme : 03 Eylül 2014 - 16:59

  Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 5 Eylül Cuma günü NATO zirvesi için gideceği Galler’de ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geleceğini açıkladılar.

  Görüşmenin saat 15.15'te yapılacağı belirtildi. Toplantı, Erdoğan'ın "Cumhurbaşkanı" olarak katılacağı ilk uluslararası zirve olacak.

  Bakü'de resmi temaslarını sürdüren Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda, baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısında yaptığı açıklamada, "NATO Zirvesi'nde de özellikle bu zirveye yönelik yapılan tüm toplantılarda Azerbaycan'a verilen sözler var. Bu sözleri artık orada da gündeme getirmek suretiyle, bir an önce, diğer ülkelere verilen sözler nasıl peyderpey yerine geliyorsa, Azerbaycan'a verilen sözlerin de yerine gelmesini, ilgili ülkelerden orada da isteyeceğiz. Bu artık bir iane değildir, bir lütuf değildir, bir haktır" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'ni (TANAP), Azerbaycan'ın enerjideki gücünü ortaya koyması ve barış hattı olması bakımından çok önemli bir yatırım olarak gördüğünü belirterek, projeye ilişkin temel atma töreninin 20 Eylül'de yapılacağını bildirdi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile görüşecek ALİYEV'DEN ERDOĞAN İÇİN BİR İLK

  Erdoğan ardından, Azerbaycan'da merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kabri ile Türk ve Azeri şehitliklerini ziyaret etti.

  Erdoğan'a, Bakü'de ayrıca Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından "Haydar Aliyev Onur Nişanı" verildi.

  Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'deki temasları kapsamında, mevkidaşı İlham Aliyev ile Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda düzenlenen öğlen yemeğinde bir araya geldi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, yemekte, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından sunulan "Haydar Aliyev Onur Ödülü", Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından takdim edildi.

  GALLER'E HAREKET ETTİ
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'daki temaslarını tamamladıktan sonra NATO zirvesine katılmak üzere "TUR" uçağıyla TSİ 15.05'te Galler'in başkenti Cardiff'e gitti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, başkent Bakü'deki Haydar Aliyev Havalimanı'ndan, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yakup Eyübov, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun ve diğer ilgililer uğurladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da Cardiff'e hareket etti.

  Etiketler: Obama , Erdoğan , galler , NATO zirvesi
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı