Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cumhurbaşkanı Demirel: Uluğbay'ın başına gelen fevkalade üzücü

  Hürriyet Haber
  09 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 09 Temmuz 1999 - 00:01

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, önceki gün intihar girişiminde bulunan Hikmet Uluğbay'ın ‘başına gelenlerin’ fevkalade üzücü olduğunu belirterek, ‘‘Dileğim bir an önce sağlığına kavuşmasıdır’’ dedi.

  Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği yöneticilerini kabulünde soruları yanıtlayan Demirel, Uluğbay'ın intihar girişimiyle ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Doktorların, önceki günkü ziyaretinde Uluğbay'ın sağlık durumuyla ilgili rahatlatıcı bilgiler verdiklerini, dün sabah doktorlardan aldığı bilgilerin de aynı yönde olduğunu kaydeden Demirel, ‘‘İnşallah bir arıza kalmayacak şekilde sağlığına kavuşur’’ dedi.

  Ekonomik krizle ilgili soruya yanıt verirken güncel sıkıntıların bir kısmının siyasi istikrarsızlıktan kaynaklandığını vurgulayan Demirel, ‘‘Hükümet istikrarı sağlayamadı mı?’’ sorusuna şu yanıtı verdi:

  ‘‘Bunlar bir günde olacak şeyler değil ki. Yani akşamdan sabaha bu meselenin çözülmesi mümkün değil. Bu hükümetten Türkiye'nin beklentileri çoktur. Hükümetlerin talihsizliği budur. Hükümet olduğunuz günden itibaren hemen geri sayma başlar. Şu niye olmadı, bu niye olmadı. Hükümet bütün gücüyle kendi stili, kendi üslubu içinde bu meseleleri çözmeye çalışıyor.’’

  Türkiye'nin önceki yıllarda karşı karşıya kaldığı türden bir ekonomik kriz yaşamadığını söyleyen Demirel, sıkıntının zaman içinde aşılacağını kaydetti. Bu yıl kalkınma hızının eksi olmazsa, sıfır civarında gerçekleşeceğini söyleyen Demirel, şöyle konuştu:

  ‘‘Türkiye'de herhangi bir malın yokluğu söz konusu değil. Ama pahalı. Bunu kabul ediyorum. Türkiye'de kuyruklar yoktur, karaborsa yoktur. Çift fiyat yoktur. Her şey piyasa mekanizması içinde cereyan ediyor.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı