01 Eylül 2015 Salı 15:08

 ADnet  
Reklam için
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
OYUN
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
HÜRRİYET KAMPÜS
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Cumartesi
Önceki Haber     Sonraki Haber

Diyetisyenlik, mühendisliği geçti

6 Ekim 2007
Nuran ÇAKMAKÇI
Diyetisyenlik, mühendisliği geçti Sağlıklı yaşam ve zayıflama tutkusu üniversitelerin beslenme ve diyetetik bölümlerinin puanlarını arttırdı. Bu yıl yapılan Öğrenci Seçme Sınavı sonuçlarına göre, başta Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü olmak üzere, üç üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü puanları sürpriz şekilde yükseldi. Diş Hekimliği, Eczacılık gibi bölümlerin puanlarına yaklaştı. Mühendislik, öğretmenlik gibi bazı bölümlerin puanlarını geçti.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetitik Bölümü SAY-1 puan türüne göre 359.483 puanla öğrenci alırken, ODTÜ Kimya

öğretmenliği SAY-1 359.244 puanla, Koç Üniversitesi Hemşirelik 346.941 puanla, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği SAY-1 359.762 puanla öğrenci alıyor.

SAY-2 puanıyla Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ne Başkent Üniversitesi (yüzde 50 burslu) 333.846 puanla öğrenci alıyor. SAY-2 puanıyla bakıldığında İTÜ Çevre Mühendisliği 332.606, İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği 323.427, Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 325.858 puanla Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden daha düşük olduğu göze çarpıyor.

Trend oldu

Tanju Besler, Hacettepe Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı: Bu bölüme taleplerde ciddi bir artış görüyoruz. Trend oldu. Gelişmede medyanın da büyük etkisi var. Toplum, sağlık kavramını daha fazla önemsemeye başladı. Daha sağlıklı olmanın yollarını arıyorlar. En önemli anahtar beslenme. Bununla ilgili bilim dalı multidisiplinerdir. Tüm dünyada gittikçe popülerleşiyor. Japonya’da yaklaşık 50 bin diyetisyen var. ABD’de sayıları daha fazla. Türkiye’de ise toplam 2000 civarında. Kamunun, özel sektörün diyetisyen ihtiyacı yüksek. Bu faktörler, giriş puanlarının yükselmesinde önemli etken oldu. Geçen yıldan bu yana 10-12 puanlık artış var. En fazla artış olan 14-15 bölüm arasındayız. Kendi puan alanında en yüksek dört bölümden biriyiz.

Bu bölümün İstanbul’da olmaması büyük dezavantaj

Cihan Yeşilyurt, Fen Bilimleri Merkezi Dershanesi Rehberlik Koordinatörü: Sağlık bilimlerine artan ilginin birkaç yıl içinde bu bölüm puanlarını daha da artıracağını, Beslenme ve Diyetetik’in de bu puan artışından yararlanacağını düşünüyoruz. Ama, bir yandan da toplam 4 üniversitede bu bölümün olması ve kontenjanlarının da az olması mezun olacaklar için iş bulma açısından çok büyük avantaj olduğunu unutmamak gerekiyor. Beslenme ve Diyetetik bölümü toplam 4 üniversitede mevcut. İstanbul’da bu bölümün olmaması çok büyük bir dezavantaj. Türkiye’nin her yerinde Beslenme ve Diyetetik bölümü açılsa mesleğin de tanınırlığı daha fazla olacaktır ve belki de tercih edenin sayısı artacağı için puan daha da yükselecektir. Tercihlerde çok büyük bir etkiye sahip olan Rehber Öğretmenlerin Beslenme ve Diyetetik bölümü hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaları bölümün tanıtımı konusunda eksiklik yaratabiliyor.

Beslenme uzmanlarının değeri yeni yeni anlaşılıyor

Sevihan Akbulut, Avusturya Lisesi mezunu, Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü bu yıl kazandı: Bu meslek yıllardır ilgi alanımda. Şık, geleceği olan bir uzmanlık dalı. Kişileri beslenme konusunda bilinçlendirmek, yardımcı olmak isterim. Beslenme uzmanlarının diyetisyenlerin kıymeti yeni yeni anlaşılıyor. Çok ihtiyaç var. Sağlıklı beslenmenin ömre ömür kattığı görüldükçe diyetisyenlerin kıymeti artacak. Bir gün herkesin kişisel beslenme programı olacak, yaşam tarzı haline gelecek. Gün geçtikçe bu mesleğin değeri anlaşılacak.

Uzman Diyetisyen Dilara Koçak

Diyetisyen kelimesi bile zorlukla telaffuz ediliyordu

17 yıl önce bu bölümde okumaya başladığımda diyetisyen kelimesi dahi toplumda zor telaffuz ediliyordu. 1961’de diyetisyen eğitimine başlanmasından bu yana çok büyük mücadeleler verildi. Anatomi, fizyoloji, mikrobiyoloji, histoloji, moleküler biyoloji ve genetik, biyokimya, çocuk ve yetişkin hastalıklarında beslenme ve diyet tedavileri, toplu beslenme sistemlerinde organizasyon, psikoloji gibi pek çok ders alıyor diyetisyenler. Sadece zayıflatmak değil işimiz. Tüm hastalıkların tedavisi sırasında kişiye özel beslenme programı hazırlıyoruz. Kreş ve anaokullarından, diyaliz merkezlerine, araştırma geliştirme laboratuvarından, hastanelerin yoğun bakımlarındaki enteral - paranteral beslenme ekibine kadar geniş bir çalışma alanımız var. Hacettepe, Başkent, Erciyes üniversitelerinden her yıl mezun olan diyetisyenler ihtiyaca yetmiyor. Üniversite giriş puanlarının yükselmesi dikkat çekici. Tekrar dünyaya gelsem diyetisyen olurdum.
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
 ADnet Reklamları Reklam vermek için tıklayınız    
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH