13 Ekim 2015 Salı 11:56

 ADnet  
Reklam için
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
OYUN
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
HÜRRİYET KAMPÜS
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
Tüm Cumartesi Haberlerini Okumak İçin
Önceki Haber     Sonraki Haber

Tanrım Beni Baştan Yarat sözlerini yazan adam

1 Kasım 2008
Hakan GENCE
Tanrım Beni Baştan Yarat sözlerini yazan adam
Ali Tekintüre (55), arabesk müziğin şarkı sözü yazarı. Tanrım Beni Baştan Yarat, Baharı Bekleyen Kumrular Gibi, Canım Dediklerim, Seni Yakacaklar, Sürünüyorum, Senden Vazgeçmem, Birisi. Bütün bu lafları o buldu.

Yazdığı 1500 şarkı sözü, kaset ve CD’lere Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Zeki Müren, Müslüm Gürses, Adnan Şenses, İbrahim Tatlıses ve Ebru Gündeş gibi isimler tarafından okundu. Ali Tekintüre şimdi MESAM’ın yönetim kurulu üyesi ve telif hakları için mücadele veriyor. Şimdi en tanınmış 10 şarkısından oluşan bir rock albümü yapıldı.

Ali Tekintüre, Adıyaman’ın üzümüyle meşhur Besni ilçesinde sekiz çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğdu. 10 yaşında babasını kaybetti, ailesiyle İstanbul’a göç etti. Şehre göçün getirdiği maddi zorluklar yüzünden liseden ayrılmak zorunda kaldı. İşportada çanta sattı, kuyumcu amcasının yanında meslek öğrenmeye çalıştı. Bir yandan da kağıtlara duygularını yazıyordu. Yıllar geçtikçe karaladığı sözler daha anlamlı dörtlükler haline gelmeye başladı.

Onu meşhur eden şarkının ilk dörtlüğünü de 15 yaşındayken yazdı: "Gülmeyecek bu yüzü neden verdin bana yarab, ya birazcık neşe ver ya beni baştan yarat." İki sene sonra dörtlüğü tamamladı: "Baştan yarat ellerimi, baştan yarat gözlerimi, baştan yaz şu kaderimi, Tanrım beni baştan yarat."

Yazdığı sözleri gazetelerin şiir sayfalarına gönderiyordu ama bunlar yayınlanmıyordu. 20 yaşında her şeyin değiştiği anı şöyle anlatıyor: "Bir gün arkadaşım elinde bir gazeteyle geldi. ’Senin bize her zaman söylediğin şiir aslında başkasına aitmiş. Emel Sayın yeni albümünde okumuş’ dedi. Çok şaşırdım. Sonradan öğrendim ki Tanrım Beni Baştan Yarat’ın sözleri gazetede yayınlanmış. Oradan görüp albüme koymuşlar."

Askerden döner dönmez hemen İMǒnin yolunu tuttu. Emel Sayın’ın okuduğu şarkıdan müzik kariyerindeki ilk parasını kazandı: 300 lira.

Tekintüre o günlerde İMǒde bestecilerin onu parmakla göstermeye başladıklarını anlatıyor: "Şarkı sözlerimin bir hikayesi olduğunu ve çok ilginç bulduklarını söylüyorlardı. Sanırım yazdıklarımla o dönem bir çığır açtım." Tanrım Beni Baştan Yarat’ı Emel Sayın’ın ardından Gönül Akkor söyledi, ardından aynı isimle şarkının filmi çekildi. Bu başarıyı İçiyorsam Sebebi Var, Kaderi Ben mi Yarattım, Dert Çekmeye Gidiyorum gibi şarkı sözleri takip etti. Artık en çok sevilen 10 arabesk şarkının dokuzunda onun imzası vardı. Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Coşkun Sabah gibi onlarca kişi şarkılarını okudu. Pek çok kişi onun şarkılarıyla üne kavuştu.

ARABAMIN BORÇLARI BİLE BİTMEDİ

Bunlar olurken Ali Tekintüre özel hayatının değişmediğini söylüyor: "Aksaray’da aynı şartlarda yaşamaya devam ettim. Şarkılarımın başarısını da buna bağlıyorum. Sözcüklerim halkın arasında onlara dair acılarla çıkıyordu. Yıllar boyu Unkapanı’nda banklarda oturduk. Sırtımızdan trilyonlar kazanan yapımcılar bize oturacak bir yer bile yapmadı. Maalesef Türkiye’de telif hakları böyle. Şu anda bir evim ve borçlarını ödediğim bir arabam var."

Tekintüre bazı şarkıları yıllar içinde yazdı. Bazılarını 10 dakikada bitirdi. O anda elini cebine atıyor, üzerinde dörtlükler yazılı bir sürü kağıt parçası çıkıyor: "Bir şarkının ne zaman yazılmaya başlayacağı ve biteceği asla belli olmaz. Söz yazmalıyım diyerek masaya oturursunuz ama iyi bir şarkı için ruh şart."

ROCK-ARABESK ALBÜMÜ

Fairuz Derinbulut, 1996’da kurulmuş bir rock grubu. 2003’te bir albüm çıkardılar. İkinci albümleri, Ali Tekintüre’nin 10 şarkısından oluşuyor: Senden Vazgeçmem, Canım Dediklerim, Kalbini Mahşere Götür, Benim İçin Üzülme gibi. Grup üyeleri "Ali Tekintüre arabeskin gizli kahramanı. Parçaları onunla seçtik. Altyapıları bazen reggae bazen punk bazen çok sert bazen de arabeske sadık kalarak yaptık" diyor.

SÖZ YAZARLARININ TELİF MÜCADELESİ

Eskiden söz yazarları bestecilerin beşte birini alıyordu. MESAM’dan istifa ettim. Sonra yarı yarıya kazanç sistemi kabul edildi geri döndüm. Şimdi televizyonlarda şarkı başına bize 6 YTL ödeniyor. İhtarname çekip şarkılarımın kullanılmasını istemediğimi söyledim.

Mind ile haber kaçırmaya son!
HEMEN YÜKLE
İLK 1 AY ÜCRETSİZ
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH