Gündem Haberleri

  Cuma'da karikatür tepkisi

  A.A/DHA
  10.02.2006 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Danimarka'da bir gazetede Hz. Muhammed'in karikatürünün yayımlanması yurt genelinde protesto edildi.

  Beyazıt Camii'nden Cuma namazından çıkan grup, tekbirlerle meydanda toplanmaya başladı. Meydan yakınında bekleyen kadınların da katılımıyla daha da kalabalıklaşan grup, ellerinde Tevhit bayrakları, Arapça yazılar bulunan bez ve pankartlarla bir süre slogan atarak, karikatürleri yayınlayan Avrupa ülkelerinin yanı sıra İsrail ve ABD'yi protesto etti.

  Burada grup adına yapılan açıklamada, Danimarka ile diğer ülkelere tepki gösterildi. Meydandaki gruptan bazı kişiler, karikatürlerin yayınlandığı ülkelerin isminin yazılı olduğu kukla ile Danimarka ve Fransa bayraklarını yaktı.

  Daha sonra bir süre oturarak dua eden gruptakilerin büyük bölümü, olaysız dağıldı. Ancak küçük bir grup, Beyazıt Meydanı'ndan tramvay yoluna doğru slogan atarak yürüyüşe geçti.Yürüyen grubun önünü kesen ve çember içerisine alan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı birimler, gruptan 9 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişiler emniyete götürüldü.

  KAYSERİ'DE CUMA ÇIKIŞI 10 BİN KİŞİ GÖSTERİ YAPTI

  Kayseri’de cuma namazı sonrası toplanan yaklaşık 10 bin kişi, bazı Avrupa ülkelerindeki gazetelerde Hz. Muhammed’in karikatürlerinin yayınlanmasını protesto etti. ‘Gönüllü Kültür Teşekkülleri’nce Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen ve aralarında siyasi parti, dernek, sendika ve sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği gösteriye kenteki çeşitli camilerden çıkan kalabalık topluluklar da katıldı ve ‘Peygambere uzanan eller kırılır’, ‘Kana kan, intikam’ sloganları atıldı.

  DİYARBAKIR'DA 1 KİŞİ TUTUKLANDI

  Diyarbakır'da Ulu Camii'den cuma namazı sonrası çıkan yaklaşık 1000 kişi, ‘Kahrolsun Danimarka’ sloganı attı. Grup, polisin uyarısıyla dağıldı. Silvan İlçesi'nde de yine cuma namazından çıkan yaklaşık 700 kişi Danimarka'yı protesto etti. Göstericiler daha sonra Danimarka bayrağını çiğneyerek yaktı. Göstericilerden 1'i halkı kışkırttığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

  ESKİŞEHİR'DE BASIN AÇIKLAMASI

  Cuma namazından sonra Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi önünde toplanan aralarında çok sayıda kadının da bulunduğu 200 kişi sloganlar atarak Hz. Muhammed’in karikatürünü yayınlayan ülkeleri protesto etti. Sık sık ‘Türkiye peygamberine sahip çık’ ve ‘Tek önder peygamber’ sloganları atan kalabalık, Avrupa ülkelerinin mallarının boykot edilmesini istedi.

  Anadolu Gençlik Derneği, Eskişehir İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği ile Memur-Sen tarafından organize edilen eyleme katılanlar çeşitli yazıların bulunduğu dövizler taşıdı. Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Emin Irmak yaptığı konuşmada, “Arap ülkelerine Avrupa’ya petrol vermemeye davet ediyoruz. Türkiye’deki herkesi de Avrupa ülklerinin mallarını alamamaya davet ediyoruz” dedi.Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde, basın açıklamasının ardından kalabalık olaysız dağıldı.   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı