« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Cuma sendromu

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Yılmaz COŞKUN

CUMA günü gelip çattığında karnıma sancılar giriyor. Sabah masama oturduğum andan itibaren, ‘‘Ne yazacağım’’ diye kara kara düşünmeye başlıyorum. Taner'le (Baturlar) gündemi konuşurken, Nejat (Bekmen) ya da İbrahim'le (Irmak) sayfayı çizerken, Seçkin'le (İyener) ‘‘mac’’in başında laflarken hep aynı soru var aklımda: Ne yazacağım?

Dün yine haftalık yazı için bunalımlara girerken, hergün yazmak zorunda olanları düşünüp biraz teselli buluyorum. Teselli buluyorum ama yazacak konu bulamıyorum. Bunalım yeniden başlıyor...

Birden aklıma Büyükşehir Belediyesi'nin, Altay ve Göztepe'ye Play-Off'a yükseldikleri için yaptığı 150'şer milyar liralık yardım geliyor. ‘‘Tamam’’ diyorum. Bu konuda roman bile yazılır.

Öyle ya, belediyeler profesyonel kulüplere yardım etmek için mi var, yoksa vatandaşa hizmet için mi? O 300 milyar gariban bir semte harcansa, mahallenin çehresi değişir. Yolu, suyu, kanalı, ulaşımı bir yana bırak, 3-5 tane çocuk parkı yapılsa, çok daha faydalı bir iş gerçekleştirilmiş olur.

Sonra vazgeçiyorum... ‘‘Ben bir spor yazarıyım ve misyonum gereği kulüplerin yanında olmak zorundayım. Ayrıca böyle ciddi işler bize göre değil’’ diye düşünüyorum ve başka konu aramaya başlıyorum.

Mesleki sorunlar üzerine ahkam kesmek de mümkün aslında. Binaya, makinaya, teknolojiye trilyonlar akıtılırken, insana yatırım yapılmamasından kaynaklanan sıkıntıları dile getirebilirim. Ucuz adam çalıştırma politikasının kulüp yöneticisi-spor yazarı ilişkisini nerelere sürüklediğini yorumlayabilirim.

Ama bunlar da tehlikeli konular. Zaten ortalık tekin değil, durup dururken kapının önüne konmayalım.

Bir şey bulmak umuduyla arşivimi karıştırıyorum. DPT'nin sekizinci 5 yıllık kalkınma planında yer alan bir rapora takılıyor gözüm. Gelişmiş ülkelerde spor yapan insan sayısının genel nüfusa oranının en düşük yüzde 25 olduğu, Türkiye'de bu oranın bindelerle ifade edildiği yazıyor.

5 milyon nüfuslu Danimarka’da yaklaşık 2 milyon, 55 milyon nüfusa sahip Fransa’da 13 milyon, 80 milyon nüfusu olan Almanya’da 24 milyon insanın spor yaptığına işaret edilen raporda, 65 milyonluk Türkiye’de aktif spor yapan insan sayısının 400 bin olduğu belirtiliyor.

Bunu da beğenmiyorum. Türkiye'de spor sayfalarını okuyanların (genellikle) hangi futbolcunun kaç milyon dolar aldığını, ne marka otomobil kullandığını, hangi mankenle fingirdediğini daha fazla merak ettiğini biliyorum.

Belediyeyi yazma, kulüpleri yazma, medyayı yazma, ciddi konuları yazma.

İyi de ben ne yazacağım?

ycoskun@hurriyet.com.tr


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler