« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çulcu: İpek yapamıyorsa gidecek

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Mustafa Çulcu, son haftalardaki hakem hatalarına dikkat çekerek, “Çok radikal kararlarım olacak. Ben kurumumu ve bağlı bulunduğum federasyonu düşünmek zorundayım. Yeni yüzleri seyretmeye hazır olun” dedi. Zafer Önder İpek'i eleştiren MHK Başkanı, "Çıkacaksın, adam gibi hakemlik yapacaksın, yapamıyorsan da kusura bakma, yollarımızı ayıracağız" diye konuştu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Mustafa Çulcu, “www.ligtv.com.tr”de yer alan röportajında, son haftalarda bariz hatalar yapan hakemler hakkında görüşlerini açıklarken, ilginç beyanlarda bulundu. Çulcu, “Arkadaşım olabilirler, benim can dostum olabilirler, ama sen bana 'ben hakemim' diyorsan, sen bana zarar veriyorsan, hakem camiasına zarar veriyorsan, ben seni taşıyamam, kusura bakma” dedi.

Beşiktaş-Konyaspor maçının hakemi Zafer Önder İpek'i eleştiren MHK Başkanı Çulcu, şunları kaydetti:
“Zafer Önder İpek'in becerisi bu kadar, yapamıyor. Kaç yıllık hakem arkadaşımız bizim. Kaç yıllık Zafer Önder İpek olarak Beşiktaş-Konyaspor maçını yönetemeyeceksen, ben sana bir daha şans verebilir miyim? Çünkü artık görsellik var, çıkıyorsun sahaya, yetkinliğini herkes tartışıyor, herkes görüyor. Burada milyonlar izliyor seni. Çıkacaksın, adam gibi hakemlik yapacaksın, yapamıyorsan da kusura bakma, yollarımızı ayıracağız. Diyeceğiz ki 'Kardeşim bu iş olmuyor. O zaman sen git şurada memurluğunu yap, ya da doktorluğunu yap'. Olmuyor, olmayınca olmuyor. O zaman, ben acınacak duruma düşüyorum.”

"RADİKAL KARARLAR ALACAĞIM"

Radikal kararlar alarak, genç hakemlere daha çok şans tanıyacağını vurgulayan MHK Başkanı Mustafa Çulcu, şöyle devam etti: “Çok radikal kararlarım olacak. Ben kurumumu ve bağlı bulunduğum federasyonu düşünmek zorundayım. Yeni yüzleri seyret bak sahaya nasıl sürüyorum. Gençler hata yapsa bile en azından onların opsiyonları vardır. Bunlar gençtir, bunlar da çıkacak hakemlik yapacak. Bir sürü genç hakem kazandım. 9 tane adam almışım, bunların 5 tanesi benim için müthiş çıktı. Yani çıktılar, adam gibi maç yönettiler. Şimdi ben bu adamları niye ayırayım ki, yönetiyor adamlar. Ha o yönetmiş, ha Kuddusi yönetmiş, ne fark eder ki. Hangisi başarılıysa o yönetecek.”

“ZAFER DE ERDEMLİLİK GÖSTERECEK”

Hata yapan hakemlerin hatalarını yüzlerine de söylediklerini kaydeden Çulcu, ”Diyorum ki, onlara da soruyorum, 'kardeşim sen bu maçı yönetmişsin, ne güzel. Şimdi ben sana ne yorum yapayım, bu maça yorum mu olur. Hangi birine yorum yapacağım, hangi pozisyonu değerlendireceğim. Bu maça yorum yapılmaz' diyorum, kapatıyorum telefonu. Burak'ın attığı golün neyine yorum yapayım. 'Göremedim mi' diyeceksin. Göreceksin Zafer. Göreceksin ki bu şekilde MHK veya hakem arkadaşları tartışma ortamına atmayacaksın, göreceksin bunu” diye konuştu.
“Ben üzülmüyor muyum, ben de zamanında hata yaptığımda kahroluyordum, gece uykularım kaçıyordu” diyen Çulcu, şöyle devam etti: “Eminim Zafer'in de uykuları kaçıyordur, ama Zafer, bu kadar işte, olmuyor. Kamuoyunda seni kabullenmiyorlar. Diyorlar ki, 'Zafer'in becerisi bu kadar, daha ötesi olmuyor, o yüzden bunun üzerine de gitmeyin.' Peki gitmeyin o zaman, ben de gitmeyeyim. Zafer de erdemlilik gösterecek. Diyecek ki, 'benim yetkinliğim bu kadar ağabey, benim kapasitem bu, bundan ötesini yapamıyorum'. Kenara çekilmeyi bilecek, çekilmiyorsa da bekleteceğim .”

“BENİ KİMSE TARTIŞILACAK PLATFORMA GETİRMEYECEK”

Futbol Federasyonu MHK Başkanı Çulcu, kendisini kimsenin tartışılacak duruma getirmeye hakkı bulunmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Adam yapamıyorsa ne yapayım kardeşim, nasıl onunla devam edeyim ki. Bir daha bir daha niye şans vereyim ona. O zaman ben tartışılacak duruma düşerim. Diyeceksin ki, 'Hoca sen de hakemdin, idare edip biraz bunları taşı, arkadaştık.' Arkadaştık da sen de iyi maç yönet arkadaş. Arkadaşlık ayrı, bu iş ayrı. Ben işimi doğru yapacağım. Beni kimse tartışılacak platforma getirmeyecek. Adam gibi çıkıp maçlarını yönetecekler.”
“Radikal kararlar almazsan olmaz bu işler” diyen Çulcu, hakemlerle pazartesi günü toplantı yapacağını belirterek, şöyle devam etti: “Hakemlerle eğitim semineri yapacağım. O eğitim seminerinde eteklerdeki taşlar dökülecek. Ben onlara imkanlar tanıyorum, eğitimlerinde ağabey gibi davranıyorum, çok çağdaş bir anlayışla yaklaşıyorum. Hiç bugüne kadar despot yaklaşmadım. Televizyon programlarına çıkartıyorum, aileleriyle tanıtıyorum, onlara bu fırsatları veriyorum. Arkadaş sen de yöneticinin bu kadar çağdaş bir çizgide yaklaştığı bir platformda, çık vizyoner hakemliğini yap, çağdaş hakemliğini yap. Sen sahaya çıkacaksın, düzgün hakemliğini yapacaksın, Türkiye de sana şapka çıkaracak.”

FENERBAHÇELİ YÖNETİCİLERİN ZİYARETİ

Mustafa Çulcu, Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu üyeleri Ali Yıldırım ve Şekip Mosturoğlu'nun dün kendisine yaptıkları ziyaretle ilgili olarak da ”Fenerbahçeli yöneticilerin ziyaretinde, 'Önümüzdeki haftalardan itibaren
toparlayacağız. Bu milli maç aralığı bizim için çok iyi oldu' dedim. Bana  inançları olduğunu, benden kuşku duymadıklarını söylediler. 'Bizim ülke komplo teorisi üzerine çok çalışır, bunlara inanmıyoruz' dediler. Bana güvendiklerini ifade ettiler” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler