ADANA HABERLERİ

Çukurova'da yeni sinemacılar yetişecek

DHA
29.03.2016 - 12:07Son Güncelleme :

Çukurova'da yeni sinemacılar yetişecek

DHA

 


Yusuf BAŞTUĞ/ADANA, (DHA)-ADANA'da Çukurova İlçe Belediyesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi, Yılmaz Güney, Aytaç Arman ve Menderes Samancılar gibi ünlü sanatçıların yetiştiği bölgede yeni sinemacılar keşfetmek için 'Çukurova Sinema Atölyesi' kuracak. İlçede 4-29 Mayıs tarihlerinde uzman akademisyenler, 15 yaş üstü 30 kişiye 'sinema' ile ilgili her konuda kurslar verip etkinlik sonunda belgesel ve kurmaca dallarında 2 film çekecek.
İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim ve Tasarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bülent Küçükerdoğan ile Çukurova Belediyesi Başkanı CHP'li Soner Çetin, işbirliğiyle yaşama geçirecekleri, 'Çukurova Sinema Atölyesi-Evi' projesinin protokolünü birlikte imzaladı. Çukurova Belediyesi Turhan Selçuk Sanatevi'nde gerçekleştirilen proje tanıtımına sanat dünyası temsilcileri ile gazeteciler ilgi gösterdi. Tarım ve sanayinin başkenti olarak nitelediği Adana ve Çukurova'nın bir dönem Türk sinemasının da merkezi olduğunu anlatan Soner Çetin, "Yeni Yılmaz Güneyler, Aytaç Armanlar, Menderes Samancılar, Yılmaz Durular, yeni senaristler, montajcılar, kurgucular ve kameramanlar yetiştirip Türk sinemasına kazandırmak için önemli bir adım atıyoruz" dedi. 'Sinema Atölyesi' projesini daha önce Şanlıurfa ve Mardin'de yaşama geçirdiklerini aktaran Prof. Dr. Bülent Küçükerdoğan ise, "Adana sinema açısından çok önemli. Atölyemize katılacak kişilere sinemanın her alanıyla ilgili eğitimler verip sinemamıza önemli bir katkı sağlamayı amaçlıyoruz" diye konuştu.
PROJEDE NELER VAR?
Çukurova Belediyesi Turhan Selçuk Sanatevi'nde 4-29 Mayıs tarihlerinde uzman akademisyenler, 15 yaş üstü 30 kişiye bir sinema filmi yapım sürecinin temel aşamalarını gözeterek ders verecek. Doç. Dr. Okan Ormanlı sinema tarihi, Yrd. Doç. Dr. Perihan Taş Öz senaryo yazarlığı, Prof. Dr. Bülent Küçükerdoğan kurgu, Yrd. Doç. Dr. Zeynep Erverdi 'Çirkin Kral Yılmaz Güney Fenomeni', öğretim görevlisi İbrahim Zengin, teknisyen Mehmet Tintin ve araştırma görevlisi Duygu Atasoy görüntü yönetmenliği ile sinema dili, araştırma görevlisi Duygu Nazlı Akova ve teknisyen Elif Ertürk film çözümlemesi ve teknisyen Ahmet Bikiç belgesel sinema konularında eğitim sunacak. Atölye çalışmasına katılanlar, kursların ardından belgesel ve kurmaca dallarında 2 film çekecek.

(29.3.2016, FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜLÜ)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Çukurova'da yeni sinemacılar yetişecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 12 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çukurova'da yeni sinemacılar yetişecek haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı