Çukurova Haberleri

  Adananın ’analı kızlı’ çorbası aşçılar diyarına damga vurdu

  dha
  07.08.2018 - 11:35 | Son Güncelleme:

  33. Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivalinde 2 bin porsiyon analı kızlı çorbasını ücretsiz ikram eden Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği, lezzet avcılarından tam not aldı.

  Aşçılar diyarı Bolunun Mengen İlçesinde bu yıl 33üncünü düzenlenen Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivalinde Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği (ADAPADER) analı kızlı çorbasıyla damakları şenlendirdi. İki günlük festivalde 2 bin porsiyon analı kızlı çorbasını ücretsiz ikram eden Adanalı aşçılar, lezzet avcılarından tam not aldı.

  Adanalı aşçılar, ADAPADER Başkanı Derviş Göçmen liderliğinde 20 kişilik kafile halinde Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivalinde gövde gösterisi yaptı. İki yıl önceki festivalde 56 il arasında yapılan yarışmada içli köfte ve domates tatlısıyla çifte birincilik kazanan ADAPADERli aşçılar, bu kez analı kızlı çorbasıyla Adana mutfağını temsil etti. Adanalı aşçılar, hazırladıkları 2 bin porsiyon analı kızlı çorbasını festivale akın eden lezzet avcılarına ücretsiz dağıttı. Bolu Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu, Mengen Kaymakamı Hasan Günaydın ve Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut da ADAPADER standını ziyaret edip, Adanaya özgü lezzeti tadarak, beğenilerini ifade etti.

  ADAPADER Başkanı Derviş Göçmen, Mengende Adanayı en iyi şekilde temsil etmenin gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtip, festivale katılmalarına destek veren Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Organize Sanayi Bölgesi , Yüreğir Belediyesi, Sarıçam Belediyesi ve Sunar Ayçiçek Yağları yöneticilerine teşekkür etti.

  Akdeniz Aşçılar Federasyonu Başkanı Münir Tanakın hamiliğinde Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Antalya, Burdur ve Isparta olarak 340 aşçıyla Mengendeki festivale katkı sunduklarını vurgulayan Derviş Göçmen, Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği olarak, Çukurovada gastronomi turizminin gelişmesi ve Adana mutfağının eşsiz lezzetlerini tanıtmak için gayret gösteriyoruz. Mengendeki aşçılık camiasının en prestijli festivalinde de Adanaya özgü analı kızlı çorbasını öne çıkardık. Festival konuklarının beğenileri, övgüleri bizleri mutlu etti, gururlandırdı diye konuştu.


  Etiketler: YEMEK , GURME
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı