Çukurova Haberleri

  Adana Film Festivali'nin evrensel sinerjisi büyüyor

  dha
  01.08.2018 - 10:30 | Son Güncelleme:

  ADANA Film Festivali, Cannes'in ardından, Hollanda'da yapılan Kırmızı Lale (Rode Tulp) Film Festivali ile de iş birliği yapıyor.

  Adana Büyükşehir Belediyesince 22-30 Eylül 2018 tarihlerinde 25incisi düzenlenecek Uluslararası Adana Film Festivali, Hollanda'nın etkin sanat faaliyetleri arasında yer alan Kırmızı Lale Film Festivali ile iş birliği yapıyor. İki festival arasında kardeşlik ve iş birliği protokolü, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Türkiye Hollanda Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı-Kırmızı Lale Film Festivali Direktörü Mehmet Emin Alkanlar arasında imzalandı.

  Adana Film Festivalinin, dünyanın en prestijli uluslararası film etkinliği olan Cannes Film Festivali’nin 57. yaşını dolduran en köklü bölümü Semaine de la Critique ile ortaklık ve iş birliği yapacağı bir süre önce kamuoyuna açıklanmıştı. Kırmızı Lale Film Festivali ile imzalanan kardeşlik ve iş birliği protokolünün ardından, Adana Film Festivalinin uluslararası özelliğinin sağlamlaştırılması yolunda önemli bir adım daha atılmış oldu.

  ADANA FİLM FESTİVALİNİN ULUSLARARASI ÖZELLİĞİ PEKİŞİYOR

  Kırmızı Lale Film Festivali ile yapılan protokolün, Adana Film Festivalinin Avrupa sinema sanatıyla bağını güçlendirdiğini ve uluslararası özelliğini pekiştirdiğini belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Film Festivalinin daha etkili bir sanat faaliyeti haline gelmesi için ve Adananın kültür-sanat kenti olma özelliğinin sağlamlaştırılması yolunda çaba harcamaya devam edeceklerini söyledi.

  SANATIN EVRENSEL SİNERJİSİ

  Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş da, Hollandaya uzanan sinema köprüsünün, Adana Film Festivalinin gücünü artıracağını, Kırmızı Lale Film Festivali ile yapılan kardeşlik ve iş birliği protokolü sayesinde, sanatın evrensel sinerjisinin her iki festivale yansıyacağını belirtti.

  Başkan Sözlü ve Mehmet Emin Alkanlar arasında imzalanan protokole göre; Kırmızı Lale Film Festivali sırasında Hollandada, Uluslararası Adana Film Festivalinden bir ekibin bulunması ve festivale yönelik önerilerin, deneyimlerin aktarılması sağlanacak. Adana Film Festivalinin Hollandada tanıtımı yapılacak ve Kırmızı Lale Film Festivali sırasında, Adana Film Festivalinin bir tanıtım standı oluşturulacak. Her yıl Adana Film Festivalinde derece alan uzun ve kısa metraj filmlerin, Adana Film Festivalinin En İyileri başlığı altında Rotterdam ve Amsterdam sinemalarında gösterime girmesi konusunda girişimlerde bulunulacak. Hollandada yapılan filmler için Adana Film Festivaline katılımın özendirilmesi ve çalışma yapılması sağlanacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı