Çukurova Haberleri

  ABEM'de gurur tablosu

  dha
  08.08.2018 - 11:19 | Son Güncelleme:

  ADANA’nın 12 ilçesindeki 15 şubesiyle dar gelirli öğrencilere ücretsiz kurs desteği veren Adana Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezleri (ABEM), Liselere Geçiş Sınavında (LGS) yüzde 95.09 başarı sağladı. LGSye giren 2 bin 100 öğrenciden bin 997'si en seçkin liseleri kazanma başarısı gösterdi.  LGSye giren öğrencilerden 73ü fen lisesi, 624ü nitelikli Anadolu lisesi ve 1300ü diğer Anadolu liselerine yerleşip, gurur tablosu oluşturdu. Sınava ABEMin Mavi Çocuk Ali Utku Yücel şubesinde hazırlanan Selahattin Eyyubi İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Azra Kargı ise 500 tam puan alarak Türkiye 1inciliğini kazandı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, LGS şampiyonu Azra Kargıyı tebrik edip, genç hemşehrilerine eğitim desteğinin her geçen yıl artarak devam edeceğini belirtti.

  ÖN KAYITLAR BAŞLADI

  Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı olarak Seyhan, Çukurova, Sarıçam, Yüreğir, Ceyhan, Yumurtalık, İmamoğlu, Karataş, Kozan, Feke, Saimbeyli, Karaisalı ilçelerinde faaliyet yürüten ABEMde, yeni dönemde ücretsiz kurs görmek isteyen öğrencilerin ön kayıtları da başladı. ABEM şubelerinde 6, 7, 8, 10, 11, 12nci sınıflar ve mezun grupların başvuruları kabul ediliyor. 3 Eylülde yapılacak seviye tespit sınavının ardından puan sıralamasına göre kesin kayıtlar yapılacak.

  DOĞRU TERCİHİN ADRESİ ABEM

  Öte yandan ABEM şubelerinde deneyimli öğretmenler Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) başarılı olup, üniversite okumaya hak kazanan öğrencilerin doğru tercih yapmaları için mesai vermeye başladı. ’Doğru tercih, doğru meslek, iyi bir gelecek’ sloganıyla rehberlik hizmeti veren ABEMde öğrencilere tercihlerini yaparken başarı sıralamasını ön planda tutmalarını öneriliyor. Rehber öğretmenler, alternatifi bol bir liste oluştururken, hedeflenen bölümle ortak özelliklere sahip başka bölümlerin de tercihler arasında olmasını tavsiye ediyor. Öğrencilere tercih sürecinde gitmek istedikleri fakülteleri ziyaret etmelerini, öğretmen ve öğretim üyeleriyle iletişime geçip, ilgilendikleri bölümler hakkında bilgiler edinmelerini ve uzmanlarla görüşmelerini de salık veriyor. ABEMde görevli rehber öğretmenler, üniversite kapısını aralayan öğrencilere 14 Ağustosa kadar doğru tercih desteğini sürdürecek.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı