ADANA HABERLERİ

Çukurova Üniversitesi Dişte Dünya Literatüründe

IHA
18.08.2015 - 09:55Son Güncelleme :

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ KLİNİĞİ GÜNCEL TEKNOLOJİLERİ KULLANARAK BÖLGE HALKINA HİZMET VERİYOR.

IHA

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Kliniği güncel teknolojileri kullanarak bölge halkına hizmet veriyor. 40 yılı aşan geçmişi ve güçlü akademik kadrosu ile Türk ve dünya bilimine katkı sağlayan Çukurova Üniversitesi güncel teknolojileri de bölge halkının kullanıma sunmaya devam ediyor.
Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde sabit protez olarak bilinen kron-köprü (kaplama) restorasyonlarında sıklıkla kullanılan metal destekli seramik restorasyonların metal altyapısının üretiminde tabakalı üretim teknolojisi kullanılıyor. Son teknoloji ile hastalarına hizmet veren ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi klinik uygulamada tamamen tabakalı üretime geçen Türkiye’deki ilk birkaç fakülteden biri olarak bu alanda öncülük ediyor.
Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yurdanur Uçar ve ekibi tarafından araştırılan Tabakalı Üretim Teknolojisi dünya literatürüne bakıldığında bu konuda yapılan ilk bilimsel çalışma olarak da yer alıyor. Doç. Dr. Yurdanur Uçar ve ekibi tarafından gerçekleştirilen bilimsel çalışmalardan elde edilen olumlu sonuçlar doğrultusunda Diş Hekimliği Fakültesinde 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren insan eli değmeden bilgisayar teknolojisi kullanılarak hızlı üretimle elde edilmiş restorasyonlar kullanılıyor.
Bunun dışında metal altyapısı olmadan sadece seramikten elde edilen kron köprülerin yapımında kullanılan kazıma yöntemi ile elde edilmiş estetik restorasyonların üretimi ise Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’nün desteği ile alınacak olan CAD/CAM cihazı sayesinde Fakülte bünyesinde hastalara hizmet verecek.
Geleneksel yöntemler kullanıldığında yapımı birkaç hafta süren kron-köprü protezlerinin üretim süresi, alınacak bu yeni cihaz ile belirli hastalarda birkaç saat kadar kısa bir süre içerisinde tamamlanabilecek.
Restorasyonların yapımı sırasında geleneksel yöntemler kullanılmaksızın, ölçü alınması da kron-köprülerin üretimi de bilgisayar ve CAD/CAM cihazı (kazıma teknolojisi) kullanılarak gerçekleştirilecek.
Fakülte öğrencilerinin de protez eğitimi sırasında bu cihazı kullanarak hasta tedavi etmeleri sağlanarak bu sayede Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan her hekimin güncel teknolojileri kullanarak protez tedavi hizmeti sunmayı öğrenmesi sağlanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Çukurova Üniversitesi Dişte Dünya Literatüründe hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ağustos 2015 tarihinde saat 09 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çukurova Üniversitesi Dişte Dünya Literatüründe haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:16
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:00
 • Akşam
  18:29
 • Yatsı
  19:44
Sayfa Başı