Çukurova, Turkcell satıp YKB’ye borç ödeyecek

Hürriyet Haber
12.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çukurova Holding’in, Yapı Kredi Bankası’na (YKB) olan borçlarının 480 milyon dolarını erken ödemek için Turkcell hissesi satacağını açıklandı. Çukurova Grubu’nun borç ödeyebilmek için yaklaşık yüzde 3.45 oranındaki Turkcell hissesi satacağı bildirildi.

BORCU 257.8 MİLYON DOLAR:

Çukurova Holding’ten İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) gönderilen açıklamaya göre de, erken ödeme gerçekleşirse Çukurova’nın YKB’ye olan 737 milyon 860 bin dolarlık nakit ana para borcu 257 milyon 860 milyon doların altına düşecek. Kalan nakit anapara borcu faizleriyle birlikte 30 Eylül 2015’e kadar taksitlerle ödenecek. Ayrıca YKB ile Çukurova arasında Çukurova grup kredilerine ilişkin olarak ek tadil ve ek rehin sözleşmesi imzalandı.

550 MİLYON DOLARLIK SATIŞ:

Çukurova Holding’ten İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) yapılan açıklamada, Çukurova Holding ve grup şirketlerinden Çukurova Investments, Turkcell’de sahip olduğu yüzde 3.45 oranına denk gelen yaklaşık 76 milyon adet hisseyi hızlı talep toplama yöntemiyle yurtdışında satmak için çalışmalara başladığı belirtildi. Açıklamaya göre şirketlerin Turkcell’deki toplam hisse adedinin yaklaşık 166 milyon adet ve Turkcell sermayesi içinde temsil ettiği oran ise yüzde 7.54 düzeyinde bulunuyor. Çukurova Grubu bu satıştan, önceki günkü kapanış değerleri itibariyle yaklaşık 550 milyon dolar gelir edecek.

KONTROL DEĞİŞTİRMİYOR:

Çukurova Holding, Cukurova Finance International BVI üzerinden Turkcell İletişim’in yüzde 13.76’sına sahip bulunuyor. Turkcell İletişim’de TeliaSonera’nın yüzde 37.1’lik payının yanı sıra Çukurova’nın yüzde 21.3 ve MV Holding’in de yüzde 5 hissesi bulunuyor. Şirketin yaklaşık yüzde 23.5’i halka açık durumda. Satılacak olan kısmın önceki günkü fiyata göre yaklaşık 550 milyon dolar değerinde, Çukurova Grubu’nun ödemesinin ise 480 milyon dolar olduğunu hatırlatan uzmanlar, "Bu satış, Turkcell’de kontrolü değiştirecek bir şey değil, ama piyasadaki arz miktarını artırıyor. Şu anda fiyat belli değil. Bir çeşit ikinci arz gibi bir durum" değerlendirmesinde bulundular. Bu arada Turkcell hisseleri Çukurova Grubu’nun satış kararının açıklanmasının ardından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda gelen yoğun satışlarla, yüzde 5.95 oranında değer kaybetti.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı