MERSİN HABERLERİ

Çukurova Havalimanı'nda ihale tarihi belli oldu

DHA
21.04.2016 - 12:59Son Güncelleme :
DHA

DEVLET Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Çukurova Bölgesel Havalimanı için yeni ihale sürecini belirledi.
DHMİ, Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın yapımı için 2011'deki ihaleyi kazanan müteahhit firmanın içine düştüğü mali kriz nedeniyle, geçen yıl ağustos ayında sözleşmeyi feshetti. Mersin ve Adana başta olmak zere bölgeye hizmet verecek konvansiyonel boyutlarda planlanan havalimanının, kamu kaynaklarıyla yapılmasına karar verildi. Bu doğrultuda Yüksek Planlama Kurulu kararı alındı. Havalimanının altyapı ve üstyapı tesislerinin yapım işi için ayrı ayrı ihaleye çıkılacak. İlk ihale, altyapı tesislerine yönelik olarak 16 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.
Projesi, DHMİ Genel Müdürlüğü’nce hazırlatılan havalimanının yapım maliyetinin 750 milyon lira olması bekleniyor. Yer tesliminin ardından 550 günde tamamlanması hedeflenen tesis, yıllık 30 milyon yolcuya hizmet edecek ve 7 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacak. Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havalimanı, konumu itibarıyla Adana-Mersin karayoluna, Adana ve Mersin kent merkezlerine yakın bir noktada bulunuyor.
BUGÜNE KADAR NELER OLDU?
Çukurova Bölgesel Havalimanı(nın ihalesi, 15 Aralık 2011'de yapıldı. Havalimanı ihalesinde tek teklif, 357 milyon 71 bin 685 euro yatırım bedeli ve 9 yıl 10 ay 10 gün işletim süresi ile Sky Line Havacılık-Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubu'ndan geldi. Söz konusu firmanın içine düştüğü mali kriz sebebiyle geçen yıl ağustosta sözleşme feshedildi.
OLUMLU TEPKİLER
Çukurova Bölgesel Havalimanı için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün yeni ihale sürecini belirlemesi bölgede olumlu karşılandı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, gelişmenin son derece önemli olduğunu belirterek "Böylesi önemli bir proje kentimiz adına büyük önem taşıyan tarım, turizm ve lojistik sektörlerinin de gelişimine ciddi katkılar sağlayacak" dedi.
AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik ise "Bu projeyle AK Parti iktidarının başta Mersin’e ve Adana’ya verdiği önemi de ortaya koymaktadır. Bölgemizin daha hızlı kalkınması için bu projeyi çok önemsiyorum" diye konuştu.

Ali Ekber ŞEN / MERSİN, (DHA)
AŞ(EŞ)(21.04.2016)(FOTOĞRAFLI)


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Çukurova Havalimanı'nda ihale tarihi belli oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Nisan 2016 tarihinde saat 12 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çukurova Havalimanı'nda ihale tarihi belli oldu haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı