Çukurova Haberleri

  Çukurova GİAD’ın raporu İstanbul’da açıklandı

  DHA
  18.12.2014 - 09:56 | Son Güncelleme:

  Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD), Adana’nın rekabetçilik araştırması raporunu İstanbul’da açıkladı.

  Çukurova GİAD’ın Adana’nın rekabetçilik araştırmasını yaptırdığı, "Bir dünya kenti olma yolunda Adana ekonomisi rekabetçiliğinin analizi, karar vericiler ve yatırımcılar için öneriler" başlıklı raporun lansmanına, İstanbul medyasının temsilcileri ile ekonomi gazetecileri katıldı.

  İstanbul Conrad Otel’de yapılan lansmanda, 52 sayfalık araştırma raporu açıklandı. Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerem Alkin ve İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Melih Bulu’nun yaptığı araştırmayla, Adana ekonomisinin geleceğine yön verilmesi hedeflendi. Adana ekonomisinin rekabetçilik durumunu değerlendirmek için hazırlanan araştırma raporunun, şehrin geleceğine yönelik strateji geliştirmek isteyen karar vericiler ve şehre yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar hedef alınarak hazırlandığı açıklandı. Raporun detaylarını anlatan Prof. Dr. Kerem Alkin ve Doç. Dr. Melih Bulu, önümüzdeki günlerde Adana’ya da gelerek, kentin ekonomide söz sahibi isimleri, odaların temsilcileri ve gazetecilerle yapılacak toplantıda raporla ilgili bilgi aktaracak.

  ZİRVEYE DAVET ETTİ

  Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya da 19 Ocak’ta ABD eski Başkanı Bill Clinton’un Ekonomi Başdanışmanı Nobel ödüllü ünlü ekonomist Joseph Stiglitz’in de katılımıyla tam gün yapılacak olan 4’üncü Çukurova Zirvesi hakkında bilgi verdi. Gazetecileri zirveye davet eden Sakarya "Çukurova Zirvesi’ni Türkiye’nin dört bir yanından Adana’ya bakışların dönmesi, ’Adana’da neler oluyor böyle?’ denilmesini, Adana’nın işgücü, yatırım ve yaşam avantajlarını anlatıp, kentimize dikkat çekmek için başlattık. Hocalarımızın yaptığı rekabetçilik raporunun 2’ncisini de bu zirvemizde yatırımcılara önerilere de yer vererek açıklayacağız" dedi.

  RAPORDA NELER VAR?

  Doç. Dr. Melih Bulu, hazırladıkları raporun sonuç bölümünde Adana hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: "Petrokimya sektörüne ek olarak tarıma dayalı endüstrilerde Adana’nın gelişmeye devam etmesi de yıllardır devam eden bir olgudur. Bu gelişmenin önümüzdeki dönemde Adana ekonomisine gelecek uluslararası yatırımcı ilgisi ile ivme kazanması beklenmelidir. Şehrin küresel entegrasyonunun artması ile birlikte Adana’da var olan üretim altyapısı ve kültürünü değerlendirmek isteyen uluslararası yatırımcıların da özellikle makina ve otomotiv imalatı gibi sektörlerde üretim için gelecekleri öngörülmektedir. Adana’nın bölgesinde gelişen sanayiye hizmet sunacak danışmanlık, hukuk, finansal hizmetler ve denetim gibi üst düzey hizmetlerin merkezi olması beklenmelidir. Çünkü, bu sektörlerde çalışan insanların yaşayabileceği bölgedeki en uygun şehir Adana’dır. Dolayısıyla ulusal ve uluslararası üst düzey hizmet veren firmaların da Adana’yı kendilerine bölgesel üs olarak seçmeleri giderek hızlanacaktır. Adana, petrokimya, tarıma dayalı sanayi, otomotiv ve makine imalatı gibi sektörlerde uluslararası yatırımı çekerken uluslararası kalifiye işgücünün şehre gelmesinin önünde önemli bir engel olmayacağı, tersine var olan ortamın farklı kültürlerden gelen insanların yaşamasına uygun olması Adana’nın önemli bir avantajıdır. Adana’nın sinema, tiyatro, konser salonları, alışveriş merkezleri, restoranları, turistik mekanları ile sahip olduğu imkanlar yurt dışından gelecek kalifiye işgücüne uygun ve yaşanabilir bir ortam sunmaktadır. Sonuç olarak Adana bir dünya kenti olma yolunda hızla ilerlemekte; geleceğe umutla bakmaktadır. Bunun farkına varan ve şehre daha önce gelen yatırımcılar elbette diğerlerinden bir adım önde olacaklar; gelişen Adana ile birlikte gelişme imkanı bulacaklardır."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı