Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çukurca'da mayın patlaması: 1 asker yaralandı

  ÇUKURCA (Hakkari), (DHA) - Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)
  10 Temmuz 2012 - 14:55Son Güncelleme : 10 Temmuz 2012 - 15:42

  Hakkari, Bitlis ve Tunceli'de PKK'nın hazırladığı hain tuzaklar son anda fark edilerek önlendi. Hakkari Çukurca'da mayına basan bir asker yaralanırken, Tunceli-Erzincan Karayolu'nda askeri helikopterlerin iniş yapacağı alanlara yerleştirilen patlayıcılar imha edildi. Bitlis-Tatvan Karayolu üzerinde ise menfezin içerisine yerleştirilmiş patlayıcı tespit edildi.

  ÇUKURCA'DA MAYIN PATLAMASI

  Hakkarii’nin Çukurca İlçesi Üzümlü Bölgesi’nde arazi arama- tarama operasyonunu sürdürürken mayına basan 1 asker hafif yaralandı.

  Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Üzümlü Bölgesi’ndebu sabah arazi arama- tarama çalışmaları sürdürülürken kimliği açıklanmayan bir asker, PKK’lı teröristlerin daha önce döşediği mayına bastı. Mayının patlaması sonucu asker hafif şekilde yaralandı. Yaralı asker helikopterle Hakkari’ye sevk edildilirken, bölgedeki operasyonlar sürüyor.

  Bu arada, Çukurca ve Yüksekova ilçelerinden geçen savaş uçaklarının Irak yönüne doğru gittikleri gözlendi.

  MENFEZDE HAİN TUZAK SON ANDA FARKEDİLDİ

  Bitlis-Tatvan Karayolu üzerinde bulunan Yoncataş Köyü yakınlarında bir menfezin içerisine yerleştirilmiş uzaktan kumandalı patlayıcı tespit edildi. Patlayıcı alınan güvenlik önlemlerini ardından yerinde patlatılarak imha edildi.

  Tatvan'ın Küçüksu Köyü kırsalında 3 gün önce güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristlerler arasında çıkan ve 3 askerin yaralandığı çatışmaların ardından bölgede başlayan operasyonlar devam ederken, arazi arama tarama çalışmaları da sürüyor. Bugün öğlen saatlerinde Yoncataş Köyü yakınlarında yapılan arazi arama tarama çalışmaları sırasında askerler, menfezin içerisine yerleştirilmiş uzaktan kumandalı patlayıcı tespit etti.

  Tatvan-Van Karayolu trafiğe kapatılarak olay yerine bomba imha uzmanları çağrıldı. Uzaktan kumandalı patlayıcı, alınan güvenlik önlemlerini ardından yerinde patlatılarak imha edildi. Yaklaşık bir saat süren çalışmaların ardından karayolu tekrar ulaşıma açılırken, bölgedeki operasyonların sürdüğü belirtildi.

  PKK’LILARIN BOMBALAR TUZAKLADIĞI TUNCELİ- ERZİNCAN KARAYOLU KAPATILDI

  Güvenlik güçleri, PKK’lı teröristlerin Tunceli- Erzincan karayolunun 25 ile 40’ıncı kilometreleri ile bölgeye gelen askeri helikopterlerin iniş yapacağı alanlara patlayıcılar tuzakladığı belirledi. Karayolu trafiğe kapatılarak, patlayıcıların imhası için çalışmalar sürerken, helikopterlerin iniş yapacağı yerdeki patlayıcılar Kobra helikopterler tarafından imha edildi.

  PKK’lı teröristler dün saat 19.00 sıralarında Tunceli- Erzincan karayolunu 30’uncu kilometresindeki Alacık Köyü yakınlarında kesti. Durdurdukları araçlardaki yolculara örgüt propagandası yapan PKK’lılar yola da barikatlar kurdu. Bunun üzerine güvenlik güçleri karayolunu Nazimiye ile Pülümür ilçeleri girişlerinde çift taraflı araç trafiğine kapattı.

  PKK’lıların karayolunun 25 ile 40’ıncı kilometreleri arasındaki kısmının bazı bölgelerine bomba ve mayın tuzakladıkları belirlendi. Yapılan keşiflerde tuzaklanan patlayıcıların bazılarının uzaktan kumandalı olduğu saptandı. Teröristlerin ayrıca bölgede askeri helikopterlerin inebileceği alanlara da patlayıcı tuzakladıkları belirlendi.

  Kobra helikopterler, helikopterlerin iniş yapacağı alanlardaki bombaları havadan ateş ederek etkisiz hale getirdi. Karayolu üzerindeki patlayıcıların imha edilmesi için çalışmalar sürdürülürken, bölgeye karadan zırhlı araçlarla çok sayıda asker sevk edildi.

  Yetkililer, teröristlerin patlayıcı tuzaklayarak askeri bölgeye çekerek, eylem yapmayı amaçladığını belirterek, "Karayolundaki patlayıcıların etkisiz hale getirilmesi için çalışmalar büyük bir dikkatle sürdürülüyor" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı